Nowe analizatory serii RSA500 i RSA600 firmy Tektronix

| Technika

W poprzednim wydaniu "Elektronika" można było przeczytać artykuł o "odświeżonej" wersji popularnego, przenośnego analizatora widma firmy Tektronix. W obecnym numerze przyjrzymy się dwóm zupełnie nowym przyrządom, których premiera miała miejsce wraz z pojawieniem się następcy RSA306. Są to analizatory z serii RSA500A oraz RSA600A pracujące w czasie rzeczywistym.

Nowe analizatory serii RSA500 i RSA600 firmy Tektronix

Pod wieloma względami specyfikacja obydwu nowych modeli pokrywa się. Różnice pojawiają się w konstrukcji obudowy i układu zasilania, które warunkują główny obszar zastosowania każdego z nich. W tabeli 1 zamieszczono zestawienie najważniejszych parametrów analizatorów firmy Tektronix wykorzystujących port USB3.0.

RSA500A

Tabela 1. Porównanie podstawowych parametrów przenośnych analizatorów widma firmy Tektronix

Analizator RSA500A może być zasilany z adaptera sieciowego, który pełni także funkcję ładowarki dla wbudowanego wymiennego akumulatora. Obudowa, kształtem podobna do tej znanej z RSA306B, wykonana jest z tworzywa odpornego na uderzenia i wyposażona została w specjalne uchwyty do przymocowania naramiennego paska.

Cechy te sprawiają, że urządzenie może być używane w trudnych warunkach terenowych w zakresie temperatur od -10 do +45°C. Producent deklaruje przy tym do 4 godzin czasu pracy na baterii bez konieczności ładowania. Dodatkowo analizator został wyposażony w odbiornik GPS/GLONASS/Beidou. Podłączenie zewnętrznej anteny pozwala poprawić dokładność wewnętrznego oscylatora, a także wspomaga działanie funkcji mapping.

Do przyrządu dostępny jest szereg akcesoriów w postaci: kabli, adapterów, tłumików, anten, filtrów oraz sond (również do pomiaru pola elektromagnetycznego w polu bliskim). Dla wersji z generatorem śledzącym (tracking generator) dostępne są zestawy kalibracyjne oraz stabilne fazowo kable.

Tektronix we współpracy z firmą Panasonic oferuje jako opcjonalne wyposażenie odporny tablet, który może być użytkowany na zewnątrz, nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych i jest przeznaczony do współpracy z analizatorem. Jest on odporny na pył i wodę (IP65), a także został przetestowany pod kątem zgodności z normą MIL-STD-8910G. Analizator oraz tablet można bezpiecznie przewozić w specjalnej twardej walizce.

RSA600A

Rys. 1. Przykładowe zastosowanie RSA500 przy poszukiwaniu interferencji. Na zdjęciu z opisywanym tabletem i anteną kierunkową

Analizatory serii RSA600A przeznaczone są do prac prowadzonych w laboratoriach. Podobnie jak w serii 500 dostępne są tutaj wersje z pasmem pracy od 9 kHz do 3 lub 7,5 GHz. Jako opcja również dostępny jest generator śledzący. Model ten został zamknięty w solidnej metalowej obudowie i zasilany jest z gniazdka sieciowego. Na przednim panelu znajdziemy dwa złącza typu N (wejście sygnałowe, wyjście generatora), dwa złącza BNC (trigger i zewnętrzne źródło odniesienia), złącze SMA dla anteny GPS i interfejs USB 3.0.

Wbudowany generator śledzący jest nowością w analizatorach widma firmy Tektronix. Pracuje jako uzupełnienie analizatora widma, służy do generowania sygnału o częstotliwości ściśle związanej z przestrajaniem analizatora. Amplituda tego sygnału jest utrzymywana na stałym poziomie, dzięki czemu po włączeniu badanego układu pomiędzy wyjście generatora i wejście analizatora można zbadać jego charakterystykę częstotliwościową, tzn. określić tłumienie poszczególnych składowych. Jest to bardzo pomocne przy prowadzeniu pomiarów okablowania (tłumienność przewodów), badaniu charakterystyk filtrów, wzmacniaczy i tłumików, pomiarach VSWR, a także lokalizowaniu uszkodzeń toru kablowego (distance to fault).

Dodatkową zaletą niektórych urządzeń wyposażonych w interfejsy komunikacyjne np. USB, Ethernet jest dostępność API, dla jednego z języków programowania, czy też LabView. Tektronix dla swoich przenośnych analizatorów za darmo udostępnia API dla C/C++. Umożliwia to tworzenie własnych aplikacji pomiarowych, ściśle dopasowanych do wymagań. Ponadto daje możliwość automatyzacji testów.

Podsumowanie

Nowe analizatory serii RSA500 i RSA600 są kontynuacją nowej grupy przyrządów zapoczątkowanej przez RSA306. Jest to ciekawa alternatywa dla rozbudowanych stacjonarnych analizatorów widma, niewiele ustępująca im parametrami. Urządzenia pozbawione wyświetlacza, przycisków i pokręteł, czyli tego "namacalnego" interfejsu użytkownika, okazują się znacznie tańsze. Dostępnych jest szereg modułów aplikacyjnych dla oprogramowania SignalVu-PC m.in. dla Wi-Fi, Bluetooth (również w wersji LE).

Obecnie obserwuje się coraz większe zainteresowanie tego rodzaju sprzętem wykorzystującym głównie port USB i te przyrządy są doskonałym tego przykładem.

Tespol Sp. z o.o.
www.tespol.com.pl

Zobacz również