Handyscope HS6 DIFF USB - przenośny oscyloskop firmy TiePie

| Technika

Przenośny oscyloskop Handyscope HS6 DIFF USB firmy TiePie to niewielki oscyloskop przeznaczony do współpracy z komputerem PC przez złącze USB 3.0. W stosunku do wielu podobnych konstrukcji tego typu wyróżnia się on wysokim zaawansowaniem technicznym i znakomitymi parametrami w zakresie akwizycji sygnału, które zapewnia wykorzystanie szybkiego i dokładnego przetwornika analogowo-cyfrowego o rozdzielczości do 16 bitów, szybkości próbkowania do 1 GS/s i paśmie pracy do 250 MHz.

Handyscope HS6 DIFF USB - przenośny oscyloskop firmy TiePie

Rys. 1. Pomiary EMI z Handyscope HS6 DIFF

Przyrząd zapewnia dokładność pomiaru lepszą niż 0,1% (0,25% dla DC) i jest wspomagany przez dużą pamięć na dane, do 256 MS. Przyrząd pozwala też na ciągłą akwizycję sygnału do PC z szybkością do 200 MS/s. Dokładność podstawy czasu wynosi 1 ppm.

Dodatkowo praca oscyloskopu może zostać zsynchronizowana z innymi przyrządami HS5 i HS6 za pomocą interfejsu CMI tak, że całość razem będzie tworzyć wielokanałowe urządzenie pracujące ze wspólną podstawą czasu, z dokładnością synchronizacji 0 ppm. Do synchronizacji wykorzystywany jest port CMI. Ograniczeniem na maksymalną liczbę przyrządów pracujących w takim zestawie jest liczba dostępnych portów USB.

Opcjonalnie, Handyscope HS6 DIFF może być wyposażony w układ SureConnect dla każdego kanału, sprawdzający poprawność podłączenia oscyloskopu poprzez pomiar rezystancji połączeń obwodu pomiarowego. Inną opcją jest SafeGround pozwalająca na przełączenie wejść symetrycznych w niesymetryczne z ochroną przyrządu przed uszkodzeniem na skutek podłączenia kanałów pomiarowych do obwodów o różnych potencjałach masy.

Gdy dojdzie do takiego zdarzenia, SafeGround rozłącza obwód pomiarowy. Wiadomo, że im większe pasmo przenoszenia toru Y, tym lepiej, ale z drugiej strony szerokie pasmo to także większe szumy. Dlatego prezentowany przyrząd ma możliwość włączenia ogranicznika pasma dla każdego z czterech kanałów.

Wysoka dokładność i duża wbudowana pamięć

Rys. 2. Widmo od 0 Hz to 500 MHz i 3 okna z powiększonymi fragmentami, poniżej: ten sam sygnał w domenie czasu

Handyscope HS6 DIFF próbkuje sygnał z wysokimi rozdzielczościami 14- lub 16-bitowymi (w zależności od wersji), co oznacza, że w stosunku do innych przyrządów tego typu lub też w porównaniu do wersji tradycyjnych z wbudowanym ekranem zapewnia nawet 256 razy większą rozdzielczość, gdyż mają one przetworniki 8- lub 9-bitowe. Zwiększa to istotnie precyzję pomiarów.

Z kolei duża ilość wbudowanej pamięci pozwala na zapisanie długiego odcinka badanego sygnału, co jest istotne dla skuteczności wykrywania losowych anomalii i zdarzeń. Z reguły oscyloskopy mają pamięć o pojemności 2,5-100 kS, w zależności od wersji i parametrów przetwornika. Handyscope HS6 DIFF ma do 256 MS pamięci na kanał w zależności od ustawionej rozdzielczości i liczby aktywnych kanałów.

Przykładowo podczas pomiarów z rozdzielczością 14-bitową w 4 kanałach, do dyspozycji jest 32 MS na każdy kanał. To od 300 do 100 tys. razy więcej niż w konkurencyjnych przyrządach i na tyle dużo, że wiele sygnałów, np. proces wymiany danych na szynie cyfrowej CAN, może zostać wczytany w całości, po to, aby potem spokojnie analizować i przeglądać przebiegi.

Badania EMI precompliance

Rys. 3. Przycisk Quick Setup pozwala na szybkie sterowanie analizatorem EMI

Handyscope HS6 DIFF w wersji 1000XMESG EMI to z kolei wygodne narzędzie do wstępnej oceny zgodności urządzenia z wymaganiami w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej. Jest to tanie i skuteczne rozwiązanie opierające się na czterech różnych sondach, trzech dla pola magnetycznego i jednej dla pola elektrycznego - TP-EMI-HS6. Widoczny na zdjęciu trójnóg pozwala na precyzyjne ich ustawienie nad płytką drukowaną.

Badania ułatwia zaawansowane oprogramowanie, które w wielu oknach jednocześnie prezentuje wybrany fragment widma, co jest dużą korzyścią z stosunku do tradycyjnych analizatorów, które mają jeden wyświetlacz i nie pozwalają na powiększanie wielu fragmentów w różnych skalach. Poza wyświetlaniem widma przyrząd pokazuje także sygnał w domenie czasu.

Analizator Handyscope HS6 DIFF - 1000XMESG EMI ma bardzo wysoką rozdzielczość - 7,45 Hz przy paśmie obserwacji 500 MHz, co zapewnia wysoką dokładność zobrazowania nawet przy bardzo dużych powiększeniach. Wysoki zakres dynamiczny (140 dB), trzy tryby pracy: normalny, uśredniony i max hold, wyświetlanie poziomów odniesienia wymaganych przez normy EN61326- 1:2006/EN55011:2007 może być włączane, a pasmo i zakres częstotliwości obserwacji mogą być regulowane.

Jednostkę amplitudy można ustawić na dB, dBv, dBmV, dBμV, dBμV i dBm, a zakres na jeden z trzech zakresów: od 0 do 100 dBμV, od 20 do 120 dBμV lub od 40 do 140 dBμV. Analizator EMI może być również używany jako normalny analizator widma. Dzięki antenie Combilog można mierzyć spektrum od 10 do 500 MHz.

Egmont Instruments
www.egmont.com.pl