MSO serii 6 - pierwszy oscyloskop 8 GHz z jednoczesnym próbkowaniem 25 GS/s na wszystkich 4 kanałach

| Technika

Tektronix, wiodący dostawca aparatury pomiarowej, wprowadza na rynek oscyloskop sygnałów mieszanych (Mixed Signal Oscilloscop, MSO) z nowej serii 6. Nowy przyrząd pomiarowy zwiększa próg wydajności oscyloskopów klasy średniej do pasma 8 GHz i częstotliwości próbkowania 25 GS/s na wszystkich 4 kanałach. Jest to pierwszy oscyloskop w branży w tej klasie, który jest w stanie sprostać potrzebom projektantów pracujących nad szybszymi, bardziej złożonymi systemami wbudowanymi.

MSO serii 6 - pierwszy oscyloskop 8 GHz z jednoczesnym próbkowaniem 25 GS/s na wszystkich 4 kanałach

Dzięki próbkowaniu z szybkością 25 GS/s we wszystkich kanałach, inżynierowie są w stanie wyświetlać jednocześnie do czterech sygnałów z ogromną dokładnością.

Przykładowo, zegar i trzy kanały danych pamięci DDR3 mogą być przeglądane i analizowane w tym samym czasie, co skraca czas niezbędny do pełnej charakteryzacji projektu w porównaniu do analogicznego zadania wykorzystującego przyrząd, który dzieli systemy próbkowania między kanałami.

Nowy oscyloskop MSO z serii 6 zapewnia ponadto większą dokładność pomiarów dzięki wzmacniaczom X o niskim poziomie szumów, co jest najbardziej przydatne na zakresach o najwyższej czułości.

Przykładowo, projekty nowoczesnych systemów wbudowanych wymagają użycia precyzyjnych zasilaczy prądu stałego dostarczających energii układów ASIC i FPGA.

W takich zastosowaniach oscyloskopy MSO z serii 6 umożliwiają projektantom pomiar stałoprądowego toru zasilającego z większą rozdzielczością i dokładnością niż inna aparatura, skracając tym samym czas potrzebny na analizę wpływu zaburzeń w.cz. na tor zasilania.

Oscyloskopy z serii 6 mają konstrukcję opartą na tej samej platformie sprzętowej co popularne modele z serii 5, dzięki czemu nowe przyrządy zapewniają równie łatwą rozbudowę funkcjonalności, w tym niezwykle intuicyjny interfejs użytkownika, 15,6-calowy pojemnościowy ekran dotykowy z funkcją "chwyć i przybliż", innowacyjne wejścia FlexChannel, a także 12-bitowy ADC, który może dostarczyć po interpolacji do 16 bitów rozdzielczości w torze Y w trybie High Resolution przy paśmie do 200 MHz.

Oznacza to, że projektanci nie tylko widzą zakłócenia na liniach zasilania, ale mogą mierzyć je z poziomem dokładności, który do tej pory był nieosiągalny dla oscyloskopu. Od strony mechanicznej oscyloskopy bazują na całkowicie nowym wzornictwie przemysłowym i opcjonalnie pracują pod kontrolą Windows 10.

Podobnie jak oscyloskopy MSO serii 5, oscyloskopy MSO serii 6 dają ogromne możliwości rozszerzenia funkcjonalności. Modele są dostępne z wbudowanym generatorem arbitralnym/funkcyjnym, cyfrowym woltomierzem i licznikiem zdarzeń wyzwalania. Jako opcje są dostępne dekodowanie protokołów oraz możliwość wyboru systemu operacyjnego.

Podobnie jak w przypadku oscyloskopów MSO serii 5, dodanie sondy logicznej TLP058 zamienia każde z czterech wejść FlexChannel w osiem wejść cyfrowych, zapewniając najbardziej elastyczną konfigurację przyrządu. Seria 6 ma również możliwość zwiększenia pasma przenoszenia, od 1 do 8 GHz, dzięki prostej aktualizacji licencji bez konieczności wysyłania oscyloskopu do producenta.

Ponadto od czasu premiery MSO serii 5, Tektronix dodał następujące funkcje, które będą dostępne na obu platformach (5 i 6):

  • dekodowanie i wyzwalanie dla magistrali CAN FD, MIL-STD-1553, ARINC429 i SENT,
  • testy zgodności dla Automotive Ethernet i USB 2.0,
  • zaawansowana analiza mocy z dwiema darmowymi aktualizacjami,
  • nowe, bezpłatne funkcje, w tym pamięć segmentowa (FastFrame) i ulepszona automatyczna konfiguracja nastaw oscyloskopu,
  • Visual Trigger i nowa opcja do wyzwalania i dekodowania szeregowego sygnału SPMI - magistrali zarządzania energią MIPI.

Nowe sondy

Jednocześnie z wypuszczeniem na rynek nowego oscyloskopu, Tektronix wprowadza serię nowych sond pomiarowych TDP7700 TriMode dostosowanych do parametrów serii 6. Zapewniają one pasmo pracy 4, 6 lub 8 GHz w zależności od wersji i pozwalają na pomiary napięć w obwodach symetrycznych i niesymetrycznych oraz umożliwiają pomiary różnicowe, np. do analizy szybkich magistral komunikacyjnych, bez konieczności zamiany sond.

Wykorzystują złącza TekFlex, z wbudowanym aktywnym wzmacniaczem buforującym na jej wejściu, co zapewnia integralność sygnału, jednocześnie ograniczając naprężenia mechaniczne w punktach testowych i obsługuje różne metody podłączania do badanego urządzenia - końcówki lutownicze, bezpośrednie połączenie oraz sondy pomiarowe przystosowane do trzymania w dłoni.

Dostępność i cena

Przyrządy z serii 6 są już dostępne w sprzedaży, a ceny katalogowe zaczynają się od 19 600 funtów dla modeli 1 GHz.

Wyłącznym autoryzowany dystrybutorem oraz serwisem produktów Tektronix na terenie Polski jest firma Tespol.

Tespol

Zobacz również