Mikroskopy wideo - rozwiązania przewyższające możliwości mikroskopów

| Technika

Miniaturyzacja elektroniki sprawia, że jakość montażu poszczególnych komponentów nabiera szczególnego znaczenia. Maszyny i automaty do wizualnej kontroli jakości montażu to obecnie niezbędny element składowy każdej zautomatyzowanej linii produkcyjnej. Jednak nie zawsze zakup urządzenia AOI jest uzasadniony. W serwisie elektroniki nieodzownym wyposażeniem jest rozwiązanie, które wpływa na zwiększenie jakości oferowanych usług i efektywność serwisu. Jednocześnie przewyższa ono możliwości tradycyjnych mikroskopów. Mowa oczywiście o mikroskopach wideo (wideomikroskopach).

Mikroskopy wideo - rozwiązania przewyższające możliwości mikroskopów

Magnus Trend FullHD z powiększeniem 322×

Są to urządzenia przeznaczone do przeprowadzania inspekcji wizyjnej lub do precyzyjnych prac wymagających obserwacji detalu, jednocześnie przy dużym powiększeniu - nawet do 500 razy. Urządzenia te umożliwiają wychwycenie błędów produkcji lub serwisu oraz szybką reakcję operatora na wadę produktu. Mają zastosowanie nie tylko w branży elektroniki.

Jakość obrazu i funkcje

Każdy mikroskop wideo musi zostać połączony z monitorem, najlepiej typu HD. Obraz na monitorze, uzyskiwany z kamery FHD mikroskopu wideo, jest obrazem rzeczywistym o niedoścignionym odwzorowaniu kolorów i ostrości. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że to, co widzi operator, to dokładnie to, co znajduje się pod obiektywem kamery - bez żadnych zakłóceń, opóźnień lub interferencji.

W ofercie duńskiej firmy Tagarno, produkującej wideomikroskopy, znajdują się takie modele, które mają szereg ważnych funkcji, istotnych podczas inspekcji. Jedną z nich jest podział ekranu monitora w celu porównania wyświetlonego wcześniej wykonanego zdjęcia próbki oraz obrazu obserwowanego obiektu. Takie porównanie badanego obiektu ze wzorem sprawia, że operator jest pewniejszy wykonywanej pracy.

Wideomikroskop Magnus HD Prestige z maksymalnym powiększeniem 500×

Prawie każdy z oferowanych produktów z rodziny Magnus, ma możliwość wykonania zdjęcia obserwowanego obiektu i zapisywania go bezpośrednio na dysku komputera lub na nośniku (USB, karta SD - w zależności od modelu) w celu dalszego elektronicznego przetwarzania i tworzenia dokumentacji.

Specjalne soczewki dają możliwość szerokiego spektrum powiększeń, a zewnętrzne kontrolery zapewniają dostęp do szeregu zaawansowanych ustawień kamery. Warto wspomnieć o stolikach pozycjonujących, które ułatwiają czynności inspekcyjne drobnych elementów oraz o oprogramowaniu umożliwiającym nałożenie siatek pomiarowych na obraz. To tylko niektóre funkcje urządzeń z serii Magnus.

Ergonomia pracy

Możliwość inspekcji przez kilka osób jednocześnie

O tym, jak ważne jest dobrze przygotowane stanowisko pracy, nie trzeba nikogo przekonywać. Jego podstawa to oczywiście narzędzia odpowiednio dostosowane do specyfikacji wykonywanych czynności, specjalna odzież ochronna, ale również meble, krzesło i stół roboczy.

Nieodpowiednio zaplanowane miejsca pracy skutkuje zwolnieniami chorobowymi wynoszącymi nawet kilkanaście dni w roku, bo każde schorzenie wywołane nieprawidłową pozycją podczas wykonywania zawodowych obowiązków odbija się na zdrowiu i może prowadzić do dłuższej absencji w kolejnych latach pracy zawodowej.

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe są jednymi z najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych wśród pracowników produkcyjnych. Zaliczane są również do popularnie występujących chorób zawodowych, wynikających ze specyfiki wykonywanego rodzaju pracy.

Warunki, w jakich zatrudniony wykonuje zawodowe czynności, odgrywają niezwykle ważną rolę w kwestii minimalizacji ryzyka trwałego uszczerbku na jego zdrowiu. Przyczynami wpływającymi na powstanie schorzenia jest przede wszystkim niewłaściwe obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego.

Wideomikroskop ZAP FullHD

Zaliczamy do nich jednostronny i monotonny ruch w czasie wykonywania działań zawodowych oraz ubogie w ruch czynności, jak praca przy biurku w pozycji stojącej lub siedzącej, pochylonej przez długi okres. Takie warunki inspekcji występują przy inspekcji za pomocą standardowego mikroskopu.

Inaczej sprawa wygląda, kiedy na stanowisku znajduje się mikroskop wideo. Właściwa a zarazem wygodna pozycja ciała zapewnia lepsze rezultaty pracy, mniejszy stres i rzadsze absencje pracownika. Konstrukcja wideomikroskopów i możliwości montażu monitorów sprawiają, że w każdej chwili można zmienić położenie monitora, kontrolera bądź zmienić wysokość stołu. Ustawienie monitora w jednej płaszczyźnie i na linii wzrostu zmniejsza wysiłek wzroku, napięcie karku i pleców.

Wideomikroskop Magnus HD UNO ze stolikiem XY

Dodatkowym atutem jest duża przestrzeń robocza, którą użytkownicy otrzymują w pełnym zakresie powiększenia, bowiem odległość soczewki od oglądanych elementów może wynosić nawet 333 mm (Magnus HD Prestige). Wszystko to sprawia, że operator może łatwiej zmienić pozycję pracy i uzyskać większą swobodę ruchów.

Jakość inspekcji w innych branżach

Różnorodne funkcje mikroskopów wideo Magnus sprawiają, że doskonale sprawdzą się nie tylko w branży elektroniki. Jest to idealne narzędzie pracy dla jubilerów i zegarmistrzów. Ponadto, wpisują się w branże, gdzie liczy się jeszcze wyższa precyzja, czyli automatyka, mechanika, inżynieria precyzyjna, protetyka, medycyna, laboratoria.

Niezależnie od branży, na jakość inspekcji niewątpliwie wpływa możliwość obserwacji jednocześnie przez więcej jak jedną osobę. Jest to właściwość szczególnie przydatna przy kontroli jakości lub szkoleniach.

Możliwość dialogu i współpracy przynosi nowe, bardziej dynamiczne sposoby pracy, większą pewność inspekcji, bezpieczeństwo oraz innowacyjne pomysły. Jak zatem widać, mikroskopy wideo Magnus skonstruowano, kładąc szczególny nacisk na zdrowie i bezpieczeństwo operatora, ergonomię pracy i wysoką jakość inspekcji.

Renex
www.renex.com.pl

Zobacz również