Jabil uruchamia nowy clean room w zakładzie w Kwidzynie

| Technika

Jabil Circuit, wiodący na świecie producent z sektora nowatorskich rozwiązań elektronicznych, uruchomił w zakładzie w Kwidzynie nowe pomieszczenie produkcyjne o wysokiej klasie czystości powietrza (clean room). Budowa pomieszczenia z kontrolowaną ilością zanieczyszczeń w klasie ISO 7 była podyktowana znacznym wzrostem skali produkcji urządzeń do monitoringu wideo.

Jabil uruchamia nowy clean room w zakładzie w Kwidzynie

To już drugi działający na terenie zakładu clean room, w którym będzie wytwarzane 50 rodzajów kamer. Nowa inwestycja została otwarta w 25. roku istnienia zakładu Jabil w Kwidzynie i była jedną z atrakcji niedawno zorganizowanego dnia otwartego.

Jabil w Kwidzynie produkuje kamery dla lidera rynku cyfrowych systemów monitoringu, który notuje bardzo dobre wyniki sprzedaży. Plany zwiększenia od czerwca 2016 roku wolumenu produkcji o około 50% wymagały rozbudowy posiadanego zaplecza, gdyż pierwszy clean room, uruchomiony w 2014 roku, stał się niewydolny.

Z dwóch możliwych rozwiązań, rozbudowy istniejącego lub budowy nowego pomieszczenia, wybrano to drugie. Przygotowanie niezależnego obiektu, połączonego z poprzednim za pomocą przejścia technologicznego, okazało się najlepszą decyzją pod względem kosztów, utrzymania wysokiej wydajności produkcji oraz zapewnienia koniecznych wysokich standardów czystości wymaganych przy montażu elementów optycznych. Inwestycja została poprzedzona analizami wydajności produkcyjnej oraz zapisów nowych kontraktów.

"Nasz klient z roku na rok zwiększa sprzedaż swoich systemów do monitoringu. Dlatego szukał dużej i sprawdzonej firmy, która dysponuje odpowiednimi mocami produkcyjnymi, oferuje wysoką jakość w konkurencyjnej cenie oraz zapewnia wysokie standardy procesów. Jabil Kwidzyn spełniał wszystkie te wymogi.

Obie strony bardzo chwalą sobie dotychczasową współpracę, której towarzyszy ciągły wzrost zamówień", mówi Aleksandra Obiedzińska, Senior Business Unit Manager z Jabil Kwidzyn. "Większość spośród produkowanych w Kwidzynie kamer wymaga montażu elementów optycznych, a uzyskanie perfekcyjnej jakości obrazu jest równoznaczne z pracą w sterylnych warunkach.

Użytkownik końcowy nie może znaleźć żadnego pyłku na soczewce", dodaje. W obu clean roomach w Kwidzynie pracuje 25 osób.

Nowy clean room

Nowy clean room składa się z trzech pomieszczeń - głównego (120 m²), przygotowalni komponentów (20 m²) oraz szatni (20 m²). W porównaniu ze starszym, różni się przede wszystkim o 20% większym pomieszczeniem głównym. Wydajność pracy 15-osobowego zespołu jest szacowana na około 800 produktów na zmianę.

Oba clean roomy są wykonane w tej samej technologii z turbulentnym przepływem powietrza według normy ISO 7. W tym standardzie czystości dopuszczalna liczba zanieczyszczeń o rozmiarach 0,5, 1 oraz 5 µm na metr sześcienny jest dziesięcio- a nawet stukrotnie mniejsza w porównaniu z normami ISO 8 oraz ISO 9.

Na przykład, w metrze sześciennym powietrza w pomieszczeniu klasy ISO 7, czyli takim jak clean room firmy Jabil, może znajdować się maksymalnie 2930 cząstek o rozmiarze 5 µm. Zanieczyszczeń o większych rozmiarach ta norma nie przewiduje. Dla porównania, średnia grubość ludzkiego włosa wynosi od 50 do 60 µm.

Ściany nowego clean roomu wykonane są ze stalowych paneli wypełnionych wełną mineralną. Pomieszczenie funkcjonuje jako osobny budynek z własną instalacją elektryczną, wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną, sprężonego powietrza, siecią LAN, instalacją wyciągową i odkurzaniem centralnym. Oba clean roomy wyposażone są w system monitoringu oraz domofony do komunikacji pomiędzy "strefą czystą" a resztą zakładu.

Jabil Kwidzyn to jeden z największych pracodawców w województwie pomorskim. Obecnie w kwidzyńskim oddziale pracuje ponad 3300 osób. W najbliższych miesiącach firma planuje zwiększyć swoje moce produkcyjne.

W tym roku Jabil obchodzi 25. jubileusz zakładu w Kwidzynie i 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji firma prowadzi między innymi program grantowy Razem Dla Kwidzyna (www.dlakwidzyna.pl), a 10 września organizowała dzień otwarty z możliwością zwiedzania części produkcyjnej.

Jabil Circuits Poland
www.jabil.com

Zobacz również