Inteligentne systemy składowania i zarządzania komponentami SMD w produkcji elektroniki

| Technika

Wysoka prędkość bez zapewnienia jednocześnie precyzji w działaniu to dodatkowe i niepotrzebne koszty po stronie produkcji. Wbrew temu, nowe rozwiązania automatów pick & place wchodzące na rynek są coraz bardziej zorientowane na przyśpieszenie procesu montażu elektronicznego. Już dziś bez trudu uzyskujemy 65 tys. komponentów SMD układanych na godzinę. Warto jednak zastanowić się, czy tak szybki montaż, bez kontroli zaopatrzenia i dostaw z magazynu, nie będzie powodował zakłóceń produkcji.

Inteligentne systemy składowania i zarządzania komponentami SMD w produkcji elektroniki

Uszkodzone elementy, przestoje prowadzące do straty czasu pracy, brak komponentów na czas, spadek produktywności, to przykłady konsekwencji, na jakie narażone są firmy elektroniczne na skutek złego zarządzania fazą montażu. W dzisiejszych czasach mogą być one bardzo kosztowne. Warto wiedzieć, że rozwiązaniem pomocnym we właściwym zarządzaniu komponentami są inteligentne systemy składowania komponentów firmy Storage Solutions (część firmy Essegi System Service), które zostaną zaprezentowane w tym artykule.

Czym jest wydajność?

Fot. 1. Systemy ISM firmy Storage Solutions

Wydajność (ang. efficiency) jest to często możliwa do zmierzenia zdolność do unikania marnowania materiałów, energii, wysiłku, pieniędzy i czasu na robienie czegoś lub w celu uzyskania pożądanego efektu. W bardziej ogólnym sensie jest to zdolność do robienia rzeczy dobrze, z powodzeniem i bez marnotrawstwa lub niepotrzebnego wysiłku. "Wydajność odnosi się do tego, jak dobrze robić rzeczy, podczas gdy skuteczność mówi nam, jak produkowane rzeczy mają być dobre". To stwierdzenie podkreśla, że wybór celów procesu produkcyjnego jest tak samo ważny, jak jakość tego procesu.

Gwarancja wydajnych i skutecznych dostaw

Wydajność procesu pick & place w coraz większym stopniu zależy od wyeliminowania błędów i odpadów podczas wytwarzania, gdyż tylko wówczas możliwe jest osiągnięcie pożądanej prędkości. Do takich zadań przeznaczone są inteligentne magazyny firmy Storage Solutions, która ma 30-letnie doświadczenie w zakresie produkcji elektronicznej. Są to rozwiązania bazujące na zaawansowanych technologiach i pozwalające zoptymalizować czas i wydajność procesu produkcyjnego. Dzięki nim tworzenie zleceń produkcyjnych i przezbrajanie maszyn staje się szybkie, precyzyjne i funkcjonalne, a co więcej, unika się powstawania ewentualnych błędów w procesie i osiąga najwyższą prędkość wytwarzania.

Pełna kontrola i zarządzanie rolkami z komponentami

Fot. 2. Oprogramowanie zarządzające działaniem magazynów ISM

System ISM jest główną częścią automatycznych i półautomatycznych magazynów komponentów firmy Storage Solutions. Jego częścią jest oprogramowanie do zarządzania, weryfikacji i śledzenia zleceń produkcyjnych, które zapewnia całkowitą kontrolę nad każdym przechowywanym komponentem, poprawiając przy tym wydajność w procesie zamówień. Jego wykorzystanie w produkcji zapewnia wiele korzyści:

  • przezbrajanie automatów pick & place - ponad 50% mniej czasu potrzebnego niż przy tradycyjnych systemach
  • magazynowanie z pełną kontrolą - gwarancja pewności w każdej chwili, że są dostępne niezbędne komponenty wymagane do rozpoczęcia zlecenia produkcyjnego
  • precyzyjna i dokładna informacja na temat liczby komponentów dostępnych w magazynie
  • dostępna analiza potrzeb i kalkulacja zapotrzebowania składowych do przyszłej produkcji
  • zapewniona zdolność do niezwłocznego zarządzania zewnętrznymi magazynami firmy
  • możliwość śledzenia komponentów użytych w produkcji (traceability)
  • możliwość przechowywania komponentów wrażliwych w środowisku o kontrolowanym poziomie temperatury i wilgotności
  • identyfikacja i śledzenie poziomów temperatury i wilgotności dla każdego pojedynczego elementu.

Rozwiązania Storage Solutions to wyjątkowa technologia i wiele udanych wdrożeń, u podstaw których leży doskonała znajomość zagadnień i potrzeb przemysłu elektronicznego w celu spełnienia specyficznych wymagań i potrzeb dostosowanych do każdej z firm.

Po więcej informacji technicznych prosimy o kontakt z firmą PB Technik - wyłącznym dystrybutorem rozwiązań Storage Solutions na terenie Polski.

Michał Łepkowski
PB Technik Sp. z o.o.

www.pbtechnik.com.pl

Zobacz również