Interesujące podzespoły elektroniczne ostatniego roku

| Technika

W niniejszym artykule przedstawiono charakterystyki kilku komponentów, które w ciągu ostatniego roku cieszyły się zainteresowaniem wśród czytelników portali elektronicznych. Dane zebrano w oparciu o liczbę odwiedzin stron internetowych poszczególnych produktów podawan w statystykach.

Interesujące podzespoły elektroniczne ostatniego roku

Dominacja wyświetlaczy i wskaźników

Rynek wyświetlaczy i wskaźników LED/ OLED/LCD oraz ekranów dotykowych należy do najbardziej dynamicznych i nie wykazuje żadnych oznak spowolnienia. To dlatego, że wyświetlacze elektroniczne stosowane są prawie wszędzie, a technologie z nimi związane stale się rozwijają. Na początku 2008 roku firma Osram rozpoczęła produkcję diod LED Diamond Dragon (rys. 1), przeznaczonych do montażu powierzchniowego. Charakteryzują się one jasnością do 250 lumenów oraz charakterystyką emisji pokrywającą całe spektrum światła białego. Przy mocy wejściowej od 5 do 8W natężenie prądu zasilającego wynosi od 1,4 do 2A. Typowy czas bezawaryjnej pracy producent określa na 50 tys. godzin. Rezystancja cieplna wynosi 2,5K/W. Maksymalna temperatura złącza +175°C pozwala na stosowanie diod Diamond Dragon w urządzeniach o słabym chłodzeniu. Zakres temperatur barw dla wersji białej wynosi od 2005K do 7000K. Dostępnych jest też wiele wykonań monochromatycznych.

Rys. 1. Dioda LED Diamond Dragon firmy Osram

Inny popularny produkt firmy AZ Display to wyświetlacz LCD z aktywną matrycą 5,7” PD057VT1. Charakteryzuje się on rozdzielczością VGA, podczas gdy standardowa rozdzielczość podobnych paneli jest czterokrotnie mniejsza. Wymiary zewnętrzne wynoszą 144×104,6 ×13mm, a wymiary powierzchni aktywnej 118,4×89,6. Model PD057VT1 zawiera sterownik T-COM i białą matrycę podświetlającą z diodami LED. Może wyświetlać obraz w 262 tys. kolorów. Sterownik T-COM umożliwia wyświetlanie małych obrazów wewnątrz obrazów o większej rozdzielczości, minimalizując zniekształcenia wynikające ze skalowania.

Kolejnym interesującym wyświetlaczem jest produkt firmy Aveso – elastyczny wyświetlacz numeryczny Primero 6/7 (rys. 2), który wraz z baterią, mikroprocesorem i obwodami elektrycznymi mieści się na plastikowej strukturze o grubości odpowiadającej połowie grubości karty kredytowej. Może pracować w warunkach wysokiej temperatury i ciśnienia.

Elementy układów zasilania

Rys. 2. Elastyczny wyświetlacz numeryczny Primero 6/7 firmy Aveso

W marcu 2008 roku na rynku pojawiły się ultracienkie superkondensatory CAPXX produkcji Tecate Industries o jednym i dwóch ogniwach, stanowiące alternatywę dla baterii (rys. 3). Wersja z pojedynczym ogniwem zapewnia napięcie 2,3V, a wersja z dwoma ogniwami do 4,5V. Zakres temperatur pracy w obu przypadkach wynosi od –40°C do +75°C. Kondensatory serii GW (28,5×17mm) charakteryzują się pojemnością do 0,4F@4,5V oraz rezystancją szeregową (ESR) równą 60mΩ. Kondensatory serii GS (39×17mm) charakteryzują się pojemnością do 0,7F@4,5V oraz rezystancją ESR równą 34mΩ.

Elementy pasywne

Rys. 3. Superkondensatory z serii GS i GW firmy Tecate Industries

Ze względu na postępującą integrację układów scalonych powstaje obecnie mniej nowych podzespołów pasywnych niż, powiedzmy, 5 lat temu. Niemniej jednak także i w tym obszarze pojawiają się innowacyjne produkty. Rok temu popularność zdobyła antena Activv firmy Laird Technologies, charakteryzująca się lepszą o 5dB czułością i mniejszą o 25% powierzchnią od poprzedniej wersji RadioAnt tego samego producenta. Antena Activv na pasmo FM jest przeznaczona do integracji w urządzeniach przenośnych. Zawiera wzmacniacz oraz sieć dopasowującą impedancję. Zapewnia dobrą jakość odbioru także w pobliżu ludzkiego ciała.

Rodzina dławików mocy serii HM69S firmy BI Technologies do zasilaczy impulsowych utrzymuje stałą rezystancję DC z dokładnością ±2% w temperaturze pokojowej oraz z dokładnością ±7% w 100-stopniowym przedziale temperatur pracy. Elementy te służą do zastosowań przede wszystkim w wielofazowych układach zasilających dla układów cyfrowych. Indukcyjność wynosi od 90 do 200nH, rezystancja stałoprądowa 0,95Ω, maksymalny prąd przewodzenia 75A, a temperaturowy współczynnik rezystancji (TCR) 700 ppm/°C.

Czujniki

Rys. 4. Czujniki ciśnienia MEMS z serii MPXV7000 firmy Freescale Semiconductor

Podobnie jak w przypadku wyświetlaczy i wskaźników, na rynku przez cały czas istnieje duże zapotrzebowanie na różnego rodzaju czujniki. Oprócz zastosowań w testowaniu, pomiarach i monitorowaniu szerokiego zakresu parametrów, takich jak np. temperatura, ciśnienie czy wilgotność, coraz częściej chronią one urządzenia i systemy przed potencjalnymi uszkodzeniami.

Jedną z ciekawych nowości firmy Freescale Semiconductor jest seria czujników ciśnienia MEMS MPXV7000 (rys. 4) o zakresie pomiarowym ±25kPa. MPXV7002, MPXV7007 i MPXV7025 mogą być stosowane w aplikacjach użytkowych, przemysłowych, medycznych i motoryzacyjnych.

Rys. 5. Jednoosiowy, elektrolityczny czujnik przechyłu firmy Fredericks

Charakteryzują się maksymalnym błędem pomiaru wynoszącym 5% w zakresie temperatur od 0°C do 85°C i kompensacją temperatury w zakresie od –40°C do +125°C. Są produkowane w termoplastycznych obudowach SMD w konfiguracji „zaworowej” i różnicowej. Zakres pomiarowy wynosi od –0,3 do +0,3 psi dla MPXV7002, od –1 do +1psi dla MPXV7007 oraz od –3,6 do +3,6psi dla MPXV7025.

Inny czujnik firmy Fredericks to precyzyjny jednoosiowy, elektrolityczny czujnik przechyłu (rys. 5) o zakresie pomiarowym 10°, rozdzielczości poniżej 1 sekundy kątowej i powtarzalności lepszej od 2 sekund kątowych. Czujnik ten charakteryzuje się długotrwałą stabilnością parametrów dzięki wykorzystaniu hermetycznej konstrukcji szkło–metal i platynowych elektrod.

Przełączniki

Miniaturowe przełączniki wahadłowe LED rodziny M2100 firmy NKK Switches produkowane są w wersjach SPDT i DPDT przeznaczonych do przełączania sygnałów dużej mocy oraz sygnałów logicznych. Wersje dużej mocy są produkowane w trzech wariantach o obciążalności 6A/125VAC, 3A/250VAC i 3A/30VDC.

Grzegorz Michałowski