LoRaWAN - jesteś w zasięgu

| Technika

Najnowsze technologie komunikacji bezprzewodowej przeznaczone dla urządzeń IoT dają możliwość prowadzenia transmisji danych na kilka, kilkanaście kilometrów. Zdecydowanym liderem popularności wśród technologii opartych na nielicencjonowanym paśmie ISM 868MHz jest technologia modulacji LoRa oraz bazujący na niej protokół LoRaWAN. Budowa sieci LoRaWAN może być realizowana zarówno przez firmy, jak i użytkowników prywatnych.

LoRaWAN - jesteś w zasięgu

Do stworzenia kompletnej sieci konieczne są trzy podstawowe elementy - urządzenie końcowe (end-point), stacja bazowa (gateway) oraz serwer sieciowy i aplikacyjny (często występujący jako jedna usługa).

Urządzenia końcowe realizują funkcje przewidziane przez producenta urządzenia, dla przykładu pracując jako czujniki środowiskowe, zbierają informacje o temperaturze, wilgotności, zawartości pyłu zawieszonego w powietrzu i wysyłają te dane na wiele kilometrów do stacji bazowej. Stacja transmituje te dane do serwera, a ta na koniec do aplikacji, gdzie użytkownik może śledzić zmiany tych parametrów na ekranie komputera, smartfonu czy tabletu z każdego miejsca na świecie.

Technologia komunikacji LoRaWAN może być wykorzystywana również do transmisji danych wewnątrz budynków - magazynów (np. do rejestracji stanów magazynowych, położenia danego wyrobu), w biurach (np. do pomiaru temperatury i wilgotności dla systemów ogrzewania i klimatyzacji), w sklepach (np. jako interfejs komunikacji z cyfrowymi wskaźnikami ceny). Każda z takich aplikacji - czy to na zewnątrz, czy wewnątrz pomieszczeń - niesie za sobą konieczność wyposażenia systemu w stację bazową.

Urządzenia firmy Kerlink

Jako autoryzowany dystrybutor firmy Kerlink - wiodącego producenta rozwiązań komunikacji LoRaWAN - proponujemy zwrócić uwagę na stacje Wirnet iFemtocell, Station oraz iBTS.

Stacja Wirnet iFemtocell to produkt przeznaczony do wykorzystania wewnątrz budynku. Stacja, dzięki niewielkim rozmiarom zbliżonym do klasycznych routerów Wi-Fi, jest w pełni funkcjonalnym i certyfikowanym, 8-kanałowym punktem dostępowym LoRaWAN.

Stacje Wirnet Station oraz iBTS, dzięki zastosowaniu obudowy o klasie szczelności IP67 (Station) oraz IP66 (iBTS), przeznaczone są do zastosowań na zewnątrz budynków. Podstawowa stacja zewnętrzna - Wirnet Station - to 8-kanałowy punkt dostępowy z zasilaniem PoE, wbudowanym modułem GSM i GPS. Stacje iBTS mają konstrukcję modułową i zależnie od przeznaczenia, wewnętrzne wyposażenie (obecność modułu GSM, liczbę modułów radiowych) można konfigurować. Stacje iBTS dedykowane są do najbardziej wymagających aplikacji w tym geolokalizacji urządzeń końcowych.

Wszystkich zainteresowanych technologią LoRaWAN i produktami firmy Kerlink zapraszamy do odwiedzenia witryny przygotowanej przez zespół JM elektronik - www.lorawan.com.pl.

Łukasz Chojnowski
Kierownik produktu - półprzewodniki i komunikacja bezprzewodowa
JM elektronik sp. z o.o.

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie