Prosty sterownik D3 do silników DC – to już rzeczywistość

| Technika

Współcześnie trudno znaleźć urządzenie przemysłowe, w którym nie byłby zastosowany jakiś napęd elektryczny. Urządzenia te są odpowiedzialne za działania systemów mechatronicznych, pracę elementów wykonawczych, pozycjonerów, przenośników, podajników i wielu innych systemów, dla których wspólnym mianownikiem jest ruch. Bazą dla każdego dla napędu jest silnik, a w dalszej kolejności sterownik, który zapewnia kontrolę ruchu i działania silnika i odpowiednie zasilanie. Potrzeby rynku w zakresie uniwersalnych sterowników, które można zintegrować z silnikiem stałoprądowym, stale rosną. Dlatego warto zwrócić uwagę na nowe rozwiązanie D3 firmy igus.

Prosty sterownik D3 do silników DC – to już rzeczywistość

Użycie napędu liniowego we własnym urządzeniu, projektowanym systemie lub napędzie wymaga użycia specjalnego sterownika. Jego budowa nie jest prosta i całkowicie nieopłacalna, gdy w grę wchodzi kilka sztuk takiego sprzętu. W takich sytuacjach wykorzystuje się gotowe jednostki napędowe dostępne na rynku. Mają one różne właściwości i funkcjonalność, ich przygotowanie do pracy bywa łatwiejsze lub trudniejsze i czasochłonne. Warto zatem zapoznać się z nowym sterownikiem D3 firmy igus, który ma wiele zalet.

Mały, ale użyteczny

Konfigurowanie systemów sterowania do napędów osi liniowych jest zwykle czasochłonne i wymaga specjalistycznej wiedzy programistycznej. Nowy, ekonomiczny i łatwy w obsłudze sterownik D3 jest przeznaczony do współpracy z prostymi jednostkami liniowymi lub napędami obrotowymi z silnikiem DC o prądzie do 2,5 A. Nie wymagają one instalacji żadnego oprogramowania ani podłączania do komputera.

Wystarczy podłączyć sterownik do zasilania 24 V, wybrać tryb pracy oraz sposób wyłączania ruchu przez odpowiednie przełączniki. Prędkość można regulować za pomocą potencjometru. Do ograniczenia natężenia prądu, czyli momentu silnika, należy użyć śrubokręta i kolejnego potencjometru. Raz skonfigurowane, ustawienia zostają zapisane na stałe. Diody LED wskazują użytkownikowi aktualny stan systemu sterowania za pomocą różnych kolorów.

8-stronicowa instrukcja obsługi zapewnia bardzo szybkie konfigurowanie systemu.

Do sterownika można łatwo podłączyć zewnętrzne przyciski (w tym krańcówki) lub joystick służący jako sterownik ruchu. Zaletą sterownika jest też niska cena. Oznacza to, że jest on w zasięgu małych i średnich firm, a nawet osób prywatnych – nadają się do realizacji napędów kamer, umożliwiają tworzenie mechanizmu wysuwu szuflad w meblach lub regulacji wysokości monitorów komputerowych.

Urządzenie umieszczono w małej obudowie o wymiarach 116× 27×126 mm i wadze 150 gramów. Zakres temperatur pracy to od –20 do +45ºC. Przewody podłącza się za pomocą wygodnych złączy zaciskowych, tryby pracy ustawia za pomocą przełącznika DIP-switch. Sterownik sygnalizuje swój stan za pomocą diod LED.

Szeroka oferta uzupełniająca

Poza sterownikiem i silnikiem do wykonania napędu można wykorzystać produkowane przez firmę igus bezsmarowe osie liniowe drylin. Są one dostępne w różnych wersjach, od tanich i lekkich do generowania prostych ruchów, po nierdzewne prowadnice o dużej wytrzymałości mechanicznej (na zdjęciu jeden z przykładów). Są też gotowe do montażu osie liniowe lub obrotowe, w rożnych rozmiarach, z silnikami lub bez, jako pojedyncze osie lub układy kartezjańskie.

 

Kamil Niemyjski, manager produktu drylin, dryspin, robolink


igus
tel. 22 863 57 70, www.igus.pl

Zobacz również