Wyświetlacze do aplikacji IoT

| Technika

Koncepcja Internet of Things rośnie w siłę – według niektórych raportów liczba urządzeń podłączonych w ramach IoT może wynieść nawet 30 mld w 2020 r. i zwiększyć się aż do 75 mld w 2025 r. Duża część z nich będzie wyposażona w wyświetlacze. Podpowiadamy, jakie rozwiązanie wybrać, aby zoptymalizować koszty, a jednocześnie zapewnić najwyższą jakość finalnego produktu.

Wyświetlacze do aplikacji IoT

Niezależnie od rodzaju aplikacji IoT najlepszym rozwiązaniem wydają się wyświetlacze OLED, które nie wymagają dodatkowego podświetlenia (każdy pojedynczy piksel jest źródłem światła). Przekłada się to nie tylko na energooszczędność, lecz również niewielką grubość (nawet poniżej 1 mm). Prezentowane treści są doskonale czytelne za sprawą nieskończonego kontrastu i nieograniczonych kątów obserwacji. Ponadto, na tle innych rozwiązań, OLED wyróżnia się błyskawicznym czasem reakcji – poniżej 10 μs w temperaturze 25°C, co pozwala na płynne od- 76 Kwiecień 2020 Elektronik twarzanie animacji powyżej stu klatek na sekundę. Największą wadą OLED-ów jest wygórowana cena, która może skłonić do wyboru innego rodzaju wyświetlacza do projektowanego urządzenia.

Wyświetlacze do urządzeń noszonych

Ogromny potencjał do rozwoju IoT tkwi w telemedycynie. Konieczność ciągłego monitorowania stanu zdrowia pacjenta tworzy zapotrzebowanie na urządzenia noszone, np. pulsometry czy ciśnieniomierze, które alarmują odpowiednie służby w przypadku wykrycia zaburzeń funkcji życiowych. Od inteligentnych bransoletek oczekuje się nie tylko ciekawego, lecz przede wszystkim praktycznego wzornictwa. Istotną kwestią jest możliwość odczytywania prezentowanych treści z różnych perspektyw. Najlepszym rozwiązaniem będą tutaj wyświetlacze o pełnych kątach obserwacji, które zapewniają czytelność obrazów w dowolnym położeniu, bez zniekształceń. Alternatywą dla OLED-ów mogą być wyświetlacze LCD – dla rozwiązań monochromatycznych z matrycą MVA, a dla kolorowych z matrycą IPS. Są korzystniejsze cenowo, jednak nie stanowią idealnych zamienników (przede wszystkim ze względu na m.in. grubość, kontrast czy zakres temperatur pracy). Ponadto, w czasie użytkowania wymagają ciągłego podświetlenia generującego zwiększony pobór prądu. Może być to istotnym ograniczeniem w przypadku zasilanych z baterii urządzeń noszonych.

Energooszczędne e-papiery

Najlepsze wyniki w zakresie energooszczędności gwarantują wyświetlacze EPD (Electronic Paper Display, e-papier). Pobierają niewielką moc tylko w momencie zmiany obrazu. Można powiedzieć, że e-papier "naśladuje" tradycyjny papier – prezentowane treści do złudzenia przypominają technikę drukarską, jednocześnie powielając niektóre z jego cech, jak np. nieograniczone kąty obserwacji. Należy jednak uwzględnić, że czytelność prezentowanych treści w warunkach ograniczonego oświetlenia jest możliwa jedynie przy dostępie do zewnętrznego źródła światła. Niestety, choć to atrakcyjne rozwiązanie, jest najdroższą z opisywanych technologii.

Wyświetlacze do inteligentnych budynków

Koncepcja "smart home" staje się obecna w naszym życiu – rozwiązania centralnego zarządzania oświetleniem czy ogrzewaniem, a także sprzętami gospodarstwa domowego zyskują na popularności.

Jednym ze sposobów sterowania inteligentnymi budynkami są naścienne panele. W tym przypadku dla optymalizacji kosztów najlepszym rozwiązaniem będzie wybór wyświetlacza LCD z matrycą TN o kierunku obserwacji na godzinę 12. Dzięki temu treści będą wystarczająco czytelne bez stosowania pełnych kątów obserwacji. Problemem nie będzie również konieczność podświetlenia modułu – zwykle tego typu panele są zasilane z sieci, więc wymagania w zakresie energooszczędności nie są tak restrykcyjne. Wyświetlacze LCD można bez problemu połączyć z panelami dotykowymi (zarówno rezystancyjnymi, jak i pojemnościowymi). Warto również rozważyć dodatkowe formy ich zabezpieczania, np. stosując powłokę anti-fingerprint (AF), która ogranicza możliwość przywierania zanieczyszczeń (w tym również pozostawiania odcisków palców).

Opisane aplikacje są jedynie przykładowymi rozwiązaniami. Z doświadczenia wiemy, że każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia – zadawania odpowiednich pytań, na które odpowiedzi nie zawsze są oczywiste.

 

Jacek Marcinkowski
Project Manager

Unisystem
tel. 58 761 54 20
www.unisystem.pl

Zobacz również