Nowe przekaźniki dużej mocy na prądy 10 A i 16 A

| Technika

Świat elektroniki nadal jest zdominowany przez miniaturyzację, która nie dotyczy wyłącznie półprzewodników, ale także elementów elektromechanicznych. Projektanci nieustannie poszukują coraz mniejszych komponentów, aby zmieścić wszystko na małej płytce, bez względu na aplikację i parametry. Ponieważ miniaturyzacja dotyczy dzisiaj działań każdego elektronika, warto zwrócić uwagę na nowe rozwiązania przekaźników elektromagnetycznych Goodsky z rodziny GQ, które pojawiły się w ofercie firmy Codico.

Nowe przekaźniki dużej mocy na prądy 10 A i 16 A

Od czasu wprowadzenia popularnych i obecnie szeroko stosowanych przekaźników RY i RT 25 lat temu, rynek czekał na następną generację, która zapewni projektantom urządzeń nowe funkcje i korzyści. Taka jest zupełnie nowa seria firmy Goodsky o nazwie GQ. Elementy te to kamień milowy rozwoju technologii w zakresie miniaturyzacji, a w porównaniu z powszechnie stosowanymi obecnie przekaźnikami tego typu przestrzeń wymagana dla nich na płytce drukowanej została zmniejszona nawet o 50%. Wspólne cechy tej rodziny przekaźników są następujące:

  • znaczne mniejsza wymagana przestrzeń na płytce drukowanej w porównaniu do obecnych rozwiązań
  • wzmocniona izolacja elektryczna pomimo zmniejszonych rozmiarów elementu
  • przekaźniki pozwalają na łatwą migrację na wersję o większej obciążalności bez zmiany projektu PCB
  • zdolność do pracy w temperaturze otoczenia do 105°C
  • niższe napięcie cewki
  • wersja do montażu powierzchniowego w rozsądnej cenie
  • w pełni zautomatyzowana produkcja zapewniająca najwyższą niezawodność i jakość.

Wymagane miejsce na płytce drukowanej wynosi teraz zaledwie 180 mm². W porównaniu z popularnymi i często kopiowanymi przez konkurencyjne firmy wersjami RT/RZ, nowy przekaźnik 16-amperowy zajmuje więc 50% mniej miejsca. Wszystkie wersje wchodzące w skład tej rodziny są teraz również wymienione na liście akceptacji VDE, plus oczywiście na listach UL i TÜV jak dawniej.

Zestyki wykonane z AgSnO + indu zapewniają teraz doskonałą odporność na prądy udarowe, a układ wyprowadzeń w obudowie umożliwia montaż elementu w tym samym miejscu co wersji o mniejszej obciążalności, co pozwala tworzyć wiele wersji produktu w oparciu o jeden projekt płytki drukowanej bez żadnych dodatkowych prac i ponoszenia kosztów dostosowania projektu. Co więcej, nowe przekaźniki mają wzmocnioną izolację i jest ona znacznie odporniejsza na uszkodzenie cieplne. Cewki wymagają do działania mniejszej mocy niż poprzednie generacje, tj. jedynie 200 mW i 360 mW. Dzięki użyciu odpornego termicznie materiału styków zwiększył się zakres temperatur pracy, aż do 105ºC.

Wersje przystosowane do lutowania rozpływowego THR są oferowane jako opcja, poza tym producent dostarcza przekaźniki też na rolkach do montażu automatycznego. Warto dodać, że Goodsky do produkcji tych komponentów zainwestował w trzecią w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną, zlokalizowaną w siedzibie firmy na Tajwanie. Urządzenie jest w stanie produkować obie wersje (10 i 16 A), a dzięki wyeliminowaniu pracy ręcznej zapewniona została wysoka jakość i pełna kontrola wyrobów opuszczających fabrykę.

Według badań rynku przeprowadzonych przez producenta, w aplikacjach, gdzie wymagany jest przekaźnik z pojedynczym stykiem typu NO, a więc w około 95% zastosowań, wersja GQ jest najlepszym wyborem pod kątem parametrów technicznych i kosztów. Również zajętość miejsca wypada korzystniej w porównaniu do rozwiązań konkurencyjnych.

Z punktu widzenia aplikacji GQ można opisać jako przekaźniki uniwersalne, ponieważ platforma obejmuje wszystkie powszechne zastosowania w warunkach przemysłowych, sprzęcie AGD, technice grzewczej, inteligentnym domu oraz sprzęcie pomiarowym i sterującym.

Podobnie jak było z poprzednikami, można się spodziewać, że wersje GQ 10 i 16 A staną się najlepiej sprzedającymi się przekaźnikami w kolejnej dekadzie, a może i dłużej. Udany produkt tej klasy jest w stanie przetrwać na rynku nawet 20 lub 30 lat.

 

Robert Staniszewski, Sales Engineer Passive Components – Poland

CODICO Poland
tel. 12 417 10 83 wew. 23
Robert.staniszewski@codico.com

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie