Uniwersalne złączki z przyciskiem do kompaktowych rozwiązań elektronicznych

| Technika

Różnorodność zastosowań wymaga różnych typów rozwiązań, dlatego WAGO ma w swojej ofercie bogate portfolio produktów w zakresie złączek do oprzewodowania elektroniki. W ciągu ostatnich lat firma wprowadziła na rynek serie złączek i wielowtyków przeznaczonych do rozwiązań energoelektronicznych dużych mocy umożliwiających podłączanie oprzewodowania o znacznych przekrojach. Równie prężnie WAGO działa w zakresie rozwiązań PCB dla konstrukcji małogabarytowych. Przykładem jest wprowadzona właśnie do sprzedaży nowa seria kompaktowych złączek 2086.

Uniwersalne złączki z przyciskiem do kompaktowych rozwiązań elektronicznych

Niewielkie gabaryty i różnorodność wariantów

Głównym wyzwaniem w takim rozwiązaniu jest zapewnienie najwyższych parametrów łączeniowych w jak najmniejszym gabarycie przy łatwej obsłudze zarówno podłączania, jak i rozłączania oprzewodowania. Złączki z serii 2086 są idealnym połączeniem tych wszystkich cech. Ponieważ wymiary złączek po bocznym obrysie to jedynie 7,8×13,6 mm, z powodzeniem zmieszczą się w każdej konstrukcji elektronicznej wymagającej okablowania przewodami do 1,5 mm². Co istotne, nowa seria 2086 zastępuje w pełni poprzedni wyrób WAGO, czyli serię 2081. Oba te rozwiązania są kompatybilne pod względem rozmieszczenia pinów lutowniczych, przy jednoczesnej redukcji objętości nowego odpowiednika.

Konstrukcja złączek z serii 2086 umożliwia wykorzystanie ich w urządzeniach wymagających podłączenia oprzewodowania z zewnątrz, przy maksymalnym uproszczeniu przejścia przez obudowę. Prostokątny obrys zewnętrzny doskonale spełnia te założenia. Do montażu przewlekanego jest dostępne wyprowadzenie pinów lutowniczych prostopadle lub równolegle do płaszczyzny podejścia przewodami, co umożliwia dowolne wyjście okablowaniem z urządzenia. Jakby tego było mało, przygotowane są również rozwiązania do montażu powierzchniowego. I to wszystko dostępne w rastrach 3,5 oraz 5 mm z dwoma pinami lutowniczymi na każde pole. A jeżeli aplikacja wymaga zachowania większych odstępów izolacyjnych pomiędzy końcówkami, można wybrać wersję z pojedynczymi pinami, ale ułożonymi naprzemiennie. Wówczas znamionowe napięcie pracy dla rastra 5 mm wynosi aż 500 V dla stopnia zanieczyszczenia 2.

Łatwa obsługa i elastyczność

Nowe rozwiązanie oferuje dużą łatwość montażu oprzewodowania. Zastosowanie w zaciskach złączek sprężyny typu Push- -in Cage Clamp umożliwia bezpośredni montaż wtykowy przewodów jednodrutowych oraz linkowych z tulejkami bezkołnierzowymi, w zakresie przekrojów 0,2...1,5 mm². W przypadku stosowania tulejek z kołnierzem plastikowym w złączkach można montować wtykowo przewody o zakresie 0,2...0,75 mm². Poza tym zaciski złączek są wyposażone w przyciski, które umożliwiają montaż przewodów z niezespojonymi końcówkami o zakresie 0,2...1,5 mm² oraz równie łatwy demontaż przewodów ze złączki.

Złączki przystosowane są do parametrów znamionowych największego podłączanego oprzewodowania, co oznacza, że mogą pracować z maksymalnym prądem obciążenia 17,5 A zgodnie z normami IEC lub 10 A zgodnie z UL.

Nowe złączki PCB są oferowane w wariantach:

  • od 2 do 12 pól dla rastra 3,5 mm,
  • od 2 do 8 pól dla rastra 5 mm.

Istnieje możliwość otrzymania zamówionych złączek w opakowaniu typu tape-and-reel, dzięki czemu seria 2086 może być bezpośrednio wykorzystywana w montażu automatycznym zarówno w procesie THT, jak i SMT.

Modele 3D i bezpłatne wzorce

Firma WAGO zapewnia wsparcia dla projektantów układów elektronicznych. Na portalu PartCommunity (https://b2b.partcommunity.com/community) dostępne są modele 3D, a na Ultralibrarian (www.ultralibrarian.com) wkrótce będą uzupełnione również footprinty złączek.

Jeżeli do projektowania są potrzebne fizyczne wzorce złączek z serii 2086, warto nawiązać kontakt z regionalnym przedstawicielem firmy (www.wago.com/pl/obsluga- klienta/przedstawiciele-handlowi).

Dzięki zwartej budowie oraz bardzo dobrym parametrom elektrycznym seria 2086 z powodzeniem znajdzie zastosowanie w automatyce przemysłowej i domowej, produkcji maszyn i urządzeń, jak również w inżynierii transportu lub technologii medycznej.

Jarosław Idzik, starszy specjalista ds. systemów połączeń do elektroniki w firmie WAGO ELWAG

 

WAGO ELWAG
www.wago.com

Zobacz również