Wyświetlacze do przenośnych urządzeń pomiarowych

| Technika

Metrologia przemysłowa to dziedzina, która w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. Producenci, chcąc dostarczać klientom rozwiązania najwyższej jakości, wprowadzają do procesów produkcyjnych kolejne etapy weryfikacji, także z wykorzystaniem zaawansowanych urządzeń pomiarowych. Co więcej, one też się zmieniają i dostosowują do nowoczesnych trendów we wzornictwie. Widzimy to w sposobie eksponowania treści – pomiary, które dawniej odczytywano z zegarów, dziś prezentowane są na ekranach.

Wyświetlacze do przenośnych urządzeń pomiarowych

Z perspektywy użytkownika przenośnego urządzenia pomiarowego najistotniejsza będzie dokładność dokonywanego pomiaru. Jego pracę ułatwi sprawne odczytanie danych z ekranu, a to uwarunkowane jest doborem odpowiedniego wyświetlacza. Na rynku dostępny jest szereg rozwiązań, które z powodzeniem można zaimplementować w tego typu sprzętach. W artykule zaprezentowano wybrane modele wyświetlaczy z oferty Unisystemu, w tym rozwiązania, które sprawdzą się w ekstremalnych warunkach.

Wyświetlacze OLED

Popularnymi rozwiązaniami stosowanymi w przenośnych urządzeniach pomiarowych są wyświetlacze OLED. Są to przede wszystkim moduły monochromatyczne o przekątnych poniżej 5 cali, które doskonale nadają się do prezentowania podstawowych danych.

Diody OLED, tworzące matrycę wyświetlaczy OLED, są źródłem światła, dzięki któremu jednostki te zapewniają duży kontrast, a także mają tzw. pełne kąty obserwacji, zapewniające nieograniczony dostęp do eksponowanych treści, zarówno w świetle, jak i w mroku. Ponadto wyświetlacze OLED są odporne na skrajnie niskie i wysokie temperatury – mogą bezawaryjnie pracować w zakresie temperatur od –40 do 80°C, co pozwala na ich zastosowanie w aplikacjach wewnątrz budynków i na zewnątrz.

 
Fot. 1. Model WLEP02566400DGAAASA00 firmy Winstar

W ofercie Unisystemu dostępnych jest ponad 150 modeli wyświetlaczy OLED o przekątnych od 0,49 do 5,5 cala. Ciekawym produktem jest model WLEP02566400DGAAASA00 firmy Winstar (fot. 1) o przekątnej 3,55 cala i rozdzielczości 256×64 pikseli. Jest to rozwiązanie Smart Display, do którego producent dostarcza oprogramowanie umożliwiające samodzielne projektowanie interfejsów użytkownika z wykorzystaniem bazy gotowych elementów. W ostatnich miesiącach terminy dostaw niektórych produktów, w tym omawianego modelu WLEP02566400DGAAASA00, mogą być wydłużone ze względu na występujące problemy z dostępnością komponentów. Przy projektach z krótkim czasem realizacji warto na bieżąco sprawdzać czasy dostaw dla poszczególnych komponentów, nie tylko wyświetlaczy.

Wyświetlacze LCD-TFT

Jeśli na ekranie przenośnego urządzenia pomiarowego będą prezentowane np. kolorowe wykresy, można zarekomendować wybór wyświetlacza LCD-TFT. W warunkach np. intensywnego oświetlenia doskonała czytelność treści będzie zależeć nie tylko od rozdzielczości, lecz również jasności, a dodatkowym atutem będą pełne kąty obserwacji. Warto zwrócić również uwagę na odpowiednio szeroki zakres temperatur pracy, ponieważ przekraczanie norm wskazanych przez producenta może prowadzić do uszkodzenia modułu. Najlepiej stosować rozwiązania o jak najszerszym zakresie temperatur pracy – nawet od –30 do 80°C.

Parametry te spełnia m.in. model WF40ESWAA6MNN0 firmy Winstar (fot. 2). Jest to 4-calowy wyświetlacz LCD-TFT o rozdzielczości 480×480 pikseli, jasności 1000 cd/m² i kątach obserwacji 80°/80°/80°/80°. Jego zakres temperatur pracy określono w przedziale od –30° do 80°C. W tym modelu zaimplementowano interfejs przeznaczony do zastosowania przede wszystkim w urządzeniach mobilnych, tj. MIPI DSI. Wyróżnia się on wysoką wydajnością przy niskim poborze mocy, a także odpornością na zakłócenia elektromagnetyczne.

 
Fot. 2. Model WF40ESWAA6MNN0 firmy Winstar
 
Fot. 3. Wyświetlacz ED043WC3 firmy E Ink

Wyświetlacze e-papierowe

Zwykle wyświetlacze e-papierowe kojarzone są z czytnikami e-booków, ale na popularności zyskuje ich zastosowanie w przestrzeni publicznej np. systemach digital signage. Co więcej, sprawdzą się również w przemyśle. W przenośnych urządzeniach pomiarowych można zaimplementować np. 4,3-calowy model ED043WC3 firmy E Ink (fot. 3). Dzięki właściwościom wyświetlaczy e-papierowych, np. nieograniczonym kątom obserwacji, prezentowane na nich treści są doskonale czytelne. Jednym warunkiem jest dostęp do zewnętrznego źródła światła – w e-papierze nie stosuje się standardowego podświetlenia jak np. w rozwiązaniach LCD-TFT, choć oczywiście możliwe jest wprowadzenie dodatkowego, niezależnego źródła światła, np. diody LED. Mankamentem mogą być ograniczone zakresy temperatur – dla omawianego modelu ED043WC3 wynoszą one od 0 do 50°C. Przy niższych lub wyższych temperaturach, bez zastosowania dodatkowych metod regulacji temperatury, np. grzałek czy wiatraków, e-papier nie będzie prawidłowo działać, a nawet może ulec uszkodzeniu.

Zaprezentowany przegląd wyświetlaczy to jedynie wybór rozwiązań, które aktualnie dostępne są na rynku. W przenośnych urządzeniach pomiarowych z powodzeniem można byłoby również zastosować, o ile pozwala na to budżet, np. wyświetlacze AMOLED – popularne w komercyjnych sprzętach, takich jak telefony czy tablety.


Radosław Pyter, Head of Sales Poland

Unisystem
tel. 58 761 54 20
www.unisystem.pl

Zobacz również