Etykiety RFID – cyfrowa tożsamość dla Twoich produktów

| Technika

Ochrona własności intelektualnej, zapobieganie fałszerstwom, systemy traceability i monitoringu, logistyka towarów w magazynie i transporcie, to przykłady zastosowań, w których identyfikacja produktów jest dzisiaj bardzo poszukiwana przez rynek. Wiele z takich aplikacji wykorzystuje etykiety z nadrukowanym kodem kreskowym. Są one popularne i bardzo tanie, ale w coraz większej liczbie aplikacji wymagania w zakresie funkcjonalności są większe. Wówczas warto się zainteresować oznaczeniami ze zintegrowanym tagiem RFID.

Etykiety RFID – cyfrowa tożsamość dla Twoich produktów

Dzięki etykietom RFID można nadać produktom unikatową tożsamość cyfrową, która umożliwia ich identyfikację i lokalizację na odległość, w czasie rzeczywistym, bez konieczności kontaktu wzrokowego. Za pomocą kompleksowego rozwiązania RFID firmy Brady można osiągnąć znaczny wzrost wydajności w każdej branży.

Przykładem może być użycie RFID w branży lotniczej umożliwiające zarządzanie danymi i zapewniające widoczność w całym cyklu eksploatacji elementów i podzespołów samolotów. W połączeniu z zaawansowanym systemem drukowania na żądanie oraz opcjami oprogramowania zgodnymi z normą ATA Spec 2000 etykiety zintegrowane RFID są doskonałym narzędziem upraszczającym i automatyzującym identyfikowalność elementów i podzespołów samolotów.

Aby w pełni wykorzystać potencjał każdego miejsca pracy, dostępne są różróżnego typu rozwiązania RFID. Dzięki temu można dobrać pasujący produkt w taki sposób, aby sprawdzał się w docelowym środowisku pracy. Poza etykietami potrzebne są jeszcze dodatkowe elementy tworzące system, takie jak drukarki i oprogramowanie, stąd warto zainteresować się kompleksowym rozwiązaniem RFID przygotowanym przez firmę Brady. Obejmuje ono następujące elementy:

 • Etykiety RFID klasy przemysłowej do identyfikacji produktów, z zakresem odczytu dostosowanym do potrzeb,
 • Drukarki umożliwiające szybkie tworzenie etykiet RFID,
 • Skanery dostarczające potrzebne dane za pośrednictwem aplikacji i oprogramowania, które pozwalają na uzyskanie strategicznych korzyści dla firmy,
 • Integracja rozwiązania RFID z istniejącą infrastrukturą teleinformatyczną.

Etykiety RFID

Dostępne etykiety z tagiem RFID można podzielić na 4 grupy pozwalające na dobranie optymalnego produktu do aplikacji:

 • Standardowe – odpowiednie do naklejenia na każdą powierzchnię, dzięki czemu można efektywniej śledzić produkty i zarządzać zapasami w złożonych środowiskach przemysłowych.
 • Etykiety z czujnikiem temperatury – umożliwiają łatwe monitorowanie temperatury z odległości w odniesieniu do jednego lub wielu produktów oraz nie wymagają zasilania ani obsługi.
 • Etykiety z czujnikiem wilgoci – są wyposażone w czujnik pojemnościowy, który wykrywa wilgoć na powierzchni, a dane można łatwo odczytać za pomocą skanerów UHF.
 • Etykiety RFID działające na dwóch częstotliwościach – umożliwiają zarządzanie łańcuchem dostaw dowolnych produktów lub przedmiotów oraz poprawę bezpieczeństwa.

Skanery stacjonarne

Dostępne na rynku skanery etykiet można podzielić na wersje stacjonarne i przenośne. Te pierwsze są komponentami do budowy stacjonarnych systemów logistycznych i monitorujących, wersje przenośne stanową uzupełnienie takich systemów i podstawę stanowisk operatorskich. Przykłady takich urządzeń i powiązanych z nimi produktów w obszarze stacjonarnym to m.in.:

 • Stacjonarny czytnik RFID Brady FR22 jest podstawowym urządzeniem w ramach nowych stacjonarnych systemów RFID, z szerokimi opcjami komunikacji i modułową konstrukcją. FR22 jest kluczowym elementem różnych rozwiązań w zakresie śledzenia i monitorowania oraz inteligentnej produkcji.
 • Brady BFA to zaawansowana antena napowietrzna z formowaniem wiązki, wyposażona w 28 sterowanych programowo wiązek oraz zintegrowany czujnik wykrywania ruchu i kierunku. Można włączyć wszystkie wiązki, aby uzyskać największy zasięg i dokładność odczytu RFID lub tylko określone, aby zdefiniować ograniczony obszar wykrywania.
 • Brady GA30 to antena ogólnego zastosowania o bardzo dużym zysku, która idealnie nadaje się do pracy w trudnych warunkach, gdzie wymagana jest klasa szczelności IP. Można ją montować bezpośrednio na wszystkich powierzchniach, nawet metalowych, bez pogorszenia jakości odczytu RFID UHF.
 
Skaner FR22
 
Antena wielowiązkowa GA30

Skanery przenośne to np.:

 • Brady RFID HH83 i HH83 ACD. Zwykły skaner HH83 może służyć do skanowania kodów kreskowych, etykiet NFC i HF RFID, natomiast skaner ACD jest przeznaczony do skanowania kodów kreskowych, etykiet NFC, HF i UHF RFID.
 • Brady RFID HH85 RFID ACD – to wzmocniony wariant modelu HH83. Oba urządzenia mają taką samą specyfikację pamięci i procesora jak model HH83. Dodatkowo wyposażone są w gumowe odbojniki i uchwyt pistoletowy, dzięki czemu są bardzo solidne i odporne na upadki.
 
Skaner HH83 ACD

 


PB Technik
tel. 22 615 83 44
www.pbtechnik.pl

Zobacz również