Przydomowe magazyny energii ESS

| Technika

Przydomowe magazyny energii oferowane przez firmę DACPOL to urządzenia all-in-one. Oznacza to, że zawierają w sobie zasobnik energii w postaci baterii ogniw litowo-jonowych, konwerter energii, wszelkie konieczne zabezpieczenia po stronie prądu AC i DC oraz sterowanie. Pozwala to zaoszczędzić przestrzeń i ułatwić montaż.

Przydomowe magazyny energii ESS

Urządzenia dostępne są w różnych wariantach mocy przetwornic, pojemności akumulatorów i wyposażenia dodatkowego. Możliwa jest konfiguracja jedno- lub trójfazowa. Konstrukcje opierają się na przetwornicach firmy Victron Energy. Baterie akumulatorów zbudowane są z ogniw litowo- jonowych LiFePO4 lub NMC. Do tego dochodzi aktywny balanser równoważący napięcia na poszczególnych ogniwach oraz opracowany w firmie DACPOL BMS. Dopełnieniem jest mostek komunikacyjny Cerbo GX Victron Energy, który steruje pracą magazynu oraz pozwala na zdalny nadzór, komunikację i konfigurację urządzeń. Darmowe konto na portalu VRM zapewnia logowanie historii wszystkich najważniejszych parametrów instalacji oraz umożliwia generowanie raportów i ustawienia alarmów. Przy doborze konkretnej konstrukcji należy wziąć pod uwagę moc istniejącej instalacji fotowoltaicznej on-grid. Moc w kWp nie może być większa od mocy przetwornic w magazynie.

DACPOL oferuje również wsparcie techniczne i doradztwo przy doborze odpowiedniego magazynu energii, uwzględniając indywidualne potrzeby klienta oraz specyfikę instalacji. Dzięki temu można wybrać optymalne rozwiązanie, które najlepiej odpowiada wymaganiom i budżetowi.

Przydomowe magazyny energii firmy DACPOL stanowią nie tylko innowacyjne rozwiązanie pozwalające na wykorzystanie energii słonecznej w sposób bardziej efektywny, ale również przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej z sieci i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. To kompleksowe i zrównoważone rozwiązanie dla osób poszukujących niezależności energetycznej i dbających o środowisko naturalne.

Zastosowania

Nasze rozwiązania umożliwiają działanie w różnych sytuacjach. Pierwszy skrajny scenariusz to utrzymywanie baterii w 100% naładowanej na wypadek zaniku energii z sieci. Tak zwany backup pozwoli podtrzymać działanie urządzeń odbiorczych przez czas zależny od pojemności baterii oraz chwilowego zapotrzebowania na moc. Należy również nadmienić, że w przypadku przerwy w dostawie energii z sieci działanie instalacji fotowoltaicznej on-grid jest podtrzymane. Cała energia wyprodukowana przez fotowoltaikę zużywana jest na odbiory i na doładowanie baterii. W przypadku zbyt dużej produkcji energii działanie inwertera on-grid jest ograniczane.

Drugim scenariuszem jest zminimalizowanie ilości energii pobieranej z sieci. W takim przypadku cała energia z fotowoltaiki zużywana jest na odbiory, a jeśli jest jej zbyt mało, odbiory zasilane są z baterii. Dopiero w przypadku wyładowania baterii do określonego, bezpiecznego poziomu i braku wystarczającej energii z fotowoltaiki energia pobierana jest z sieci. Istnieje również możliwość zaprogramowania konkretnych godzin, w których energia ma być pobierana z sieci, a w których nie.

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest sterowanie całego systemu za pośrednictwem Modbus TCP. Wiąże się to oczywiście z koniecznością dobudowania systemu sterującego, ale daje nieograniczone możliwości sterowania. W przypadku miejsc ze względnie stabilną siecią energetyczną najczęściej klienci decydują się na scenariusz minimalizujący pobór energii z zakładu energetycznego. Jest to sposób na znaczne ograniczenie rachunków za prąd, a w idealnej sytuacji może nawet pozwolić na całkowite uniezależnienie się od dostawcy energii.

 

DACPOL
www.dacpol.eu
ul. Puławska 34
05-500 Piaseczno

Zobacz również