SolidWorks czy 3DExperience SolidWorks - poradnik

| Technika

W dzisiejszym pełnym wyzwań świecie projektowania i inżynierii, decyzja o wyborze odpowiedniego oprogramowania to kluczowy krok, który może odmienić losy projektu. Przed współczesnymi projektantami i inżynierami staje pytanie: tradycyjne oprogramowanie SolidWorks czy może platforma 3DExperience SolidWorks. Obydwa pakiety oferują wyjątkowe możliwości projektowe, jednak różnią się w aspektach, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla twojego procesu projektowego.

SolidWorks czy 3DExperience SolidWorks - poradnik

SolidWorks to wiodące oprogramowanie do projektowania 3D CAD, które zdobyło uznanie użytkowników dzięki swojej intuicyjnej interakcji i rozbudowanym narzędziom projektowym. Jest znane z rozbudowanych możliwości modelowania, analizy i wizualizacji i stosowane w różnych branżach od przemysłu do medycyny.

Z kolei 3DExperience SolidWorks, to część większej platformy 3Dexperience firmy Dassault Systèmes i rozszerzenie tradycyjnego pakietu SolidWorks, które wprowadza korzyści współpracy w chmurze, dostęp do dodatkowych narzędzi i ulepszonych funkcji zarządzania danymi.

Dostępne wersje i licencje

SolidWorks jest dostępne w różnych wersjach, takich jak standard, professional i premium. Są to wersje instalowane lokalnie na komputerze użytkownika, oferujące szeroki zakres narzędzi modelowania, analizy i rysowania. 3DExperience SolidWorks jest dostępny jako Collaborative Industry Innovator i Collaborative Designer w formie subskrypcji chmurowej. Użytkownicy płacą za dostęp do platformy na zasadzie abonamentu, co daje im dostęp do narzędzi projektowych, analizy, przechowywania w chmurze i współpracy.

Który wybrać?

SolidWorks oferuje doskonałe narzędzia modelowania parametrycznego, analizy i dokumentacji. To oprogramowanie, które idealnie nadaje się dla tych, którzy preferują pracę na swoim komputerze i potrzebują sprawdzonych narzędzi do projektowania mechanicznego. Atuty pakietu to:

  • Modelowanie parametryczne, które umożliwia tworzenie zaawansowanych modeli 3D z wykorzystaniem parametrów, co pozwala na szybkie wprowadzanie zmian i eksperymentowanie z różnymi konfiguracjami.
  • Analiza – pakiet zawiera narzędzia do analizy wytrzymałościowej, termicznej i innych aspektów, co pozwala na wstępną ocenę działania projektu jeszcze przed prototypowaniem.
  • Dokumentacja – jest to doskonałe narzędzie do tworzenia szczegółowych dokumentacji technicznych, rysunków i specyfikacji, które są niezbędne w procesie produkcji.
  • Współpraca – chociaż SolidWorks nie jest w pełni chmurowym rozwiązaniem, istnieją mechanizmy do współpracy i udostępniania projektów, które ułatwiają pracę w zespołach.

3DExperience SolidWorks to nie tylko narzędzia projektowe, ale również sposób na elastyczną pracę zespołową w chmurze.

  • Praca w chmurze – umożliwia projektowanie, analizę i współpracę w chmurze, eliminując ograniczenia związane z lokalną instalacją.
  • Różnorodność narzędzi – platforma zapewnia dodatkowe narzędzia takie jak Collaborative Industry Innovator, 3D Sculptor i wiele innych, które można dostosować do konkretnych potrzeb.
  • Elastyczność – użytkownicy mogą wybierać role i narzędzia dostosowane do swoich wymagań, co umożliwia indywidualne podejście do projektowania.
  • Współpraca – dzięki narzędziom do udostępniania projektów i komunikacji, oprogramowanie wspiera efektywną współpracę zespołową.
  • Aktualizacje i wsparcie – platforma jako usługa zapewnia automatyczne aktualizacje, co eliminuje konieczność ręcznej aktualizacji oprogramowania.
  • Rozszerzona integracja – pakiet łączy różne aspekty projektowania, analizy i zarządzania na jednej platformie, co ułatwia pracę z danymi i narzędziami. Jednym z największych atutów 3DExperience SolidWorks są dodatkowe narzędzia dostępne na platformie, takie jak Collaborative Industry Innovator, 3D Sculptor i 3D Creator. Collaborative Industry Innovator umożliwia efektywną współpracę w zespołach, udostępnianie projektów i komunikację. To nieocenione narzędzie dla projektantów pracujących nad wspólnymi projektami, umożliwiające płynny przepływ informacji i synchronizację działań zespołowych. 3D Sculptor to narzędzie do swobodnego modelowania organicznego, które otwiera nowe perspektywy dla twórczych projektantów, umożliwiając tworzenie złożonych i zaawansowanych kształtów 3D. Natomiast 3D Creator to przeglądarkowe narzędzie do projektowania parametrycznego, dające projektantom elastyczność i mobilność w tworzeniu precyzyjnych części i złożeń.

Można wybierać role i narzędzia, które pasują do twoich potrzeb, tworząc spersonalizowane środowisko projektowe. Platforma ta jest jak modułowa skrzynka narzędzi, gotowa służyć według twoich potrzeb. Jeśli wymagania rosną, platforma ewoluuje, dostarczając wsparcia na każdym etapie rozwoju.

Podsumowanie

Jeśli preferujesz tradycyjne podejście oraz potężne narzędzia projektowe, SolidWorks to oczywisty wybór. Jednak, jeśli dążysz do współpracy, łatwej wymiany danych, innowacyjnych narzędzi i platformy gotowej dostosować się do Twoich potrzeb, 3DExperience SolidWorks jest właściwym kierunkiem. Oba wybory prowadzą do osiągnięcia doskonałych wyników projektowych, które umożliwią Ci odniesienie sukcesu.

Paweł Dziasek, inżynier, projektant CAD

 

Computer Controls Sp. z o.o.
www.ccontrols.pl