Zasilacze medyczne MEAN WELL pomagają ratować ludzkie życie

| Technika

Postęp technologiczny zazwyczaj idzie w parze z poprawą opieki zdrowotnej. Stopień komplikacji systemów medycznych wzrasta, a zasilacze stają się kluczowym ogniwem decydującym o bezpieczeństwie pacjentów. Nie powinno to dziwić – wszystkie urządzenia medyczne, od monitorów po zaawansowane rozwiązania diagnostyczne, wymagają niezawodnego zasilania, aby działać bez przerwy.

Zasilacze medyczne MEAN WELL pomagają ratować ludzkie życie

Firma Mean Well – lider na rynku zasilaczy przemysłowych – ma szerokie portfolio zasilaczy przystosowanych do potrzeb medycznych:

  • zgodnych z normą IEC60601-1,
  • zapewniających poziom ochrony 2×MOPP i MOOP,
  • o najwyższej klasie izolacji do stosowania w urządzeniach typu BF.

Zasilacze sieciowe i typu desktop

W tej kategorii dostępne są jednostki serii GSM produkowane w zakresie mocy od 6 do 220 W. Wyróżniają się one małym prądem upływu (poniżej 100 μA), niewielkim poborem mocy w stanie bez obciążenia (poniżej 0,1 W) oraz wysoką sprawnością sięgającą 91%. Zasilacze te spełniają normy dla medycznego sprzętu użytku domowego (EN60601-1, zgodność z 2×MOPP) i dlatego nadają się do stosowania w aplikacjach, gdzie pacjent może mieć bezpośredni (galwaniczny) kontakt z urządzeniem.

 
Rys. 1. Zasilacz z wymiennymi wtyczkami GEM60 oraz zasilacz typu desktop GSM60B

Zasilacze wytwarzane są w plastikowej obudowie z materiału o klasie palności UL 94V-0. Dostępne są różne wykonania: modele z oznaczeniem "E" (6~60 W) dostępne są w obudowie wtyczkowej II klasy ochronności. Modele "A" (40~220 W) w obudowie desktop w II klasie oraz modele "B" (18~220 W) w obudowie desktop i I klasie ochronności.

 
Rys. 2. Gniazdo sieciowe AC dla modeli typu A i I klasy ochronności i B (II klasy ochronności, tj. bez uziemienia PE)

Zasilacze pracują w szerokim zakresie napięć sieci 80~264VAC, natomiast na wyjściu dostępne są napięcia DC z zakresu 5~48 VDC. Wyjście modeli 6~120 W wyposażono w typowy wtyk DC jack 2,1× 5,5 mm spotykany w sprzęcie takim, jak: glukometry, ciśnieniomierze, wagi medyczne, lampy, inhalatory i inne medyczne urządzenia przenośne.

Inną rodziną zasilaczy wtyczkowych jest seria GEM o mocach od 6 do 60 W. Dzięki zastosowaniu wymiennych wtyczek wejściowych możliwe jest zastosowanie tego samego zasilacza w różnych miejscach na świecie. Dzięki temu producenci nie muszą dodawać do swoich urządzeń sprzedawanych na różnych rynkach różnych zasilaczy.

Rozwiązania open frame

Kolejną popularną kategorią wśród zasilaczy medycznych są urządzenia bez obudowy przeznaczone do wlutowania. Modele RPS to seria jednowyjściowych zasilaczy bez obudowy przeznaczona do stosowania w aplikacjach medycznych, automatyce, elektronice, telekomunikacji, itp. Zgodność z normami medycznymi gwarantuje wysoki stopień bezpieczeństwa (2×MOPP, BF). Z kolei brak obudowy w połączeniu z niewielkimi wymiarami, wysoką jakością i niezawodnością sprawia, że zasilacze doskonale nadają się do zabudowy w urządzeniu końcowym. Jednostki te występują w mocach od 30 do 500 W. Na wyjściu dostępne są napięcia od 5 do 48 VDC.

 
Rys. 3. Zasilacz 2 wyjściowy typu open frame RPD-75

Do aplikacji medycznych, w których konieczne jest zasilanie różnych podzespołów o różnych napięciach zasilania, Mean Well ma w swojej ofercie 2- i 3-wyjściowe zasilacze open frame z serii RPD i RPS o mocy od 60 do 160 W oraz napięciach wyjściowych od 3,3 do 48 V. Są one przeznaczone do montażu na PCB.

Dzięki niskiemu prądowi upływu (80… 300 μA) i szerokiemu zakresowi temperatur pracy od –40…85ºC, dostępności dla mocy 5…90 W i napięć wyjściowych od 3,3 do 48 VDC zasilacze MFM i MPM doskonale sprawdzą się do montażu w szerokim spektrum urządzeń medycznych.

Zasilacze NMP do zabudowy

Do aplikacji wymagających większej mocy zastosowanie znajdą modułowe modele z serii NMP650 i NMP1K2. Są to zasilacze, dla których niezbędne jest skonfigurowanie wyjść na etapie zakupu urządzenia, ponieważ nie można wymieniać modułów samodzielnie.

W rodzinie tej przewidziano 4 sloty (NMP650) lub 6 slotów (NMP1k2), w których umieszcza się moduły o mocy 240 W i o odpowiednio wybranym napięciu. Dodatkowo zasilacz umożliwia ustawianie napięcia wyjściowego, prądu i mocy zgodnie z ich wymaganiami za pomocą napięcia sterującego. Dzięki takiej funkcjonalności zasilacz na wyjściu ma szeroki zakres dostępnego napięcia – od 3 do 55 V.

 
Rys. 4. Zasilacze typu PCB bez obudowy MFM-05 i w obudowie MPM-05
 
Rys. 5. NMP1k2 z modułami wyjściowymi

Seria NMP została też wyposażona w zaawansowane funkcje sterowania, takie jak:

  • sterowanie napięciem i prądem,
  • zdalne włączanie i wyłączanie,
  • ostrzeżenie o przegrzaniu,
  • sygnał DC OK.

Aby zapewnić kontrolę temperatury, prędkość wentylatora jest automatycznie regulowana, w zależności od temperatury urządzenia. Oprócz niewielkich gabarytów i wysokości do 41 mm zasilacz wyróżnia się dużą gęstością mocy.

Seria NMP spełnia medyczne przepisy bezpieczeństwa (EN60601-1, 2× MOPP) oraz ma 5-letnią gwarancję producenta.

 
Rys. 6. Moduły NMS-240 i NMD-240

Podsumowanie

Portfolio marki Mean Well obejmuje szeroką rodzinę zasilaczy o różnych zakresach napięć wyjściowych oraz w wielu wykonaniach. Kluczowe w dopasowaniu zasilania jest bazowanie na dokładnej specyfikacji. Firma Elmark Automatyka jako autoryzowany dystrybutor zapewnia wsparcie techniczne zarówno w zakresie doboru urządzenia, jak i jego późniejszej eksploatacji.

 


Elmark Automatyka
tel. 22 541 84 84
zasilacze@elmark.com.pl

Zobacz również