Maxim kontynuuje zakupy, obecnie przejmuje Teridiana za 315 mln dol.
| Gospodarka ArtykułyChcąc skuteczniej działać na rynkach nowych produktów, Maxim Integrated Products z Kalifornii podpisał ostateczną umowę kupna firmy Teridian Semiconductor za 315 mln dol. Dzięki transakcji Maxim wzmocni swoją pozycję na rynku układów do inteligentnych liczników.
Teridian – kalifornijski producent półprzewodników typu fables, dostarcza układy trzem z czterech największych producentów liczników w Stanach Zjednoczonych oraz 50 innym producentom liczników poza USA. Firma chce wykorzystać fakt, że rynek inteligentnych liczników w USA i innych krajach staje się coraz bardziej lukratywny, ponieważ znajdują one ostatnio szerokie zastosowanie w modernizacji sieci energetycznych. Tylko dwaj dostawcy usług komunalnych w USA, Baltimore Gas and Electric oraz Duke Energy zainstalują w ciągu kilku lat ponad 3 miliony liczników energii elektrycznej i gazu.
Teridian należał wcześniej do funduszu kapitałowego Golden Gate Capital oraz TDK-USA. Przejęcie Teridiana umożliwi Maximowi skuteczniejszą sprzedaż własnych produktów z zakresu zarządzania zasilaniem, układów odliczania czasu i interfejsów, jak również technologii security IP, które wszystkie są w inteligentnych licznikach niezbędne.
Również w roku ubiegłym Maxim dokonał kilku transakcji, m.in. kupił firmę Innova, producenta półprzewodników typu fabless, wytwarzającego bezpieczne rozwiązania do terminali. Maxim kupił także od Ziloga fabryki i technologię wraz z własnością intelektualną do produkcji układów do bezpiecznego przeprowadzania transakcji pieniężnych (secure transactions). Produkowano w nich rodziny 32-bitowych mikrokontrolerów Zatara, opracowane we współpracy z ARM i wprowadzone na rynek w 2007 r. Przychody Maxima w I kw. 2010 r. są szacowane na 500 mln dol. do 520 mln dol., a w II kw. od 520 do 540 mln dol.
Bezpieczne transakcjeRosnące obroty na rynku plastikowego pieniądza, rozpowszechnienie kart płatniczych i bankowości elektronicznej powodują wzrost zapotrzebowania na technologię i układy elektroniczne do zabezpieczeń bezgotówkowych transakcji pieniężnych. W związku z tym rynek produktów do bezpiecznych transakcji cechuje ogromny potencjał wzrostu, ponieważ coraz częściej są one wymagane w wielu różnych kanałach dystrybucji i systemach sprzedaży: w bankomatach, przy autoryzacji kart kredytowych, w terminalach płatniczych w sklepach czy automatycznych punktach sprzedaży akceptujących karty. Wartość rynku plastikowego pieniądza na świecie szacuje się obecnie w dziesiątkach bilionów dolarów rocznie. Wciąż rosnąca liczba transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych powoduje, że potrzebne są zabezpieczenia coraz wyższego stopnia. Zaawansowane technologie szyfrowania danych umożliwiają m.in. projektowane pod tym kątem mikrokontrolery zdolne do bezpiecznego i sprawnego przetwarzania dużych ilości transakcji. |