Sprzedaż półprzewodników w III kw. poniżej oczekiwań
| Gospodarka ArtykułyKoniunktura w produkcji układów scalonych w III kw. 2010 r. uległa osłabieniu i wypadła poniżej średniej dla tego okresu z ostatnich dziesięciu lat, wynika z danych przedstawionych przez organizację WSTS. Niemniej odbicie rynku w pierwszej połowie 2010 r. było tak silne, że według prognoz rok ten zakończy się i tak dużym wzrostem w porównaniu do 2009 r.
W III kw. sprzedano półprzewodniki za 79,4 mld dol., o 26,3% więcej w skali roku i o 6,1% więcej w porównaniu do poprzedniego kwartału. Jednak średni kwartalny wzrost dla tego okresu na przestrzeni ostatnich 10 lat wynosił 8,1%, co oznacza gorszy wynik w III kw. i słabnięcie koniunktury. Świadczy to o odwróceniu trendu z wcześniejszego okresu, wzrost z I na II kw. wyniósł bowiem 7%, podczas gdy średni wzrost z ostatnich 10 lat dla tego okresu był równy tylko 2,9%.
We wrześniu 2010 r. wartość światowego rynku półprzewodników wyniosła 29,4 mld dol., o 20,8% więcej w skali roku i o 15,5% więcej w porównaniu do sierpnia, poinformował WSTS. Jednak ponownie uśredniony wzrost obrotów z sierpnia na wrzesień dla ostatnich dziesięciu lat wynosił 24,2%, co oznacza wyraźnie hamowanie wzrostu we wrześniu, a zaczęło się ono jeszcze w sierpniu. Z kolei według danych europejskiego stowarzyszenia producentów ESIA we wrześniu sprzedano na świecie półprzewodniki za 26,4 mld dol., o 26,2% więcej w skali roku.
Dane publikowane przez ESIA są uśrednieniem trzech kolejnych miesięcy. W ujęciu regionalnym według ESIA, największy wzrost sprzedaży we wrześniu odnotowano w obu Amerykach, jej wartość wyniosła 4,86 mld dol., o 39,5% więcej w skali roku. Na drugim miejscu pod względem dynamiki wzrostu znalazł się region Azji i Pacyfiku, w którym sprzedaż wyniosła łącznie 14,4 mld dol., o 26,1% więcej w skali roku. W Europie sprzedano układy scalone za 3,26 mln dol. (wzrost o 24,4%), a w Japonii sprzedaż wyniosła 4,2 mld dol. (więcej o 15,4%). (MT)