Spółka matka GlobalFoundries sprzedana

Mubadala Development kupił Advanced Technology Investment Co. (ATIC), spółkę matkę GlobalFoundries, kontraktowego producenta półprzewodników. Transakcja ma na celu wzmocnienie menedżerskie i inwestycyjne GlobalFoundries. Mubadala, co w jęz. arabskim znaczy „wymiana”, została utworzona przez rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich z zadaniem wsparcia wielokierunkowego rozwoju gospodarki kraju.

Posłuchaj
00:00

Firma jest więc inwestorem, który skupia i zarządza wielomiliardowym portfelem lokalnych, regionalnych i międzynarodowych inwestycji, funkcjonując wraz z partnerami i organizacjami światowymi w branżach lotniczej i kosmicznej, ICT, przemysłu, energii, ochrony zdrowia, turystyki i infrastruktury.

Mubadala uczestniczyła w założeniu ATIC w 2008 r., realizując strategię dywersyfikacji rozwoju gospodarczego ZEA przez inwestycje w sektor zaawansowanej technologii. GlobalFoundries planuje w roku obecnym podwoić inwestycje do kwoty 5,4 mld dol. Firma buduje obecnie fabrykę krzemu 300mm w Nowym Jorku i jest na etapie kompletowania kontrahentów do postawienia fabryki półprzewodników w Abu Dabi.

Powiązane treści
GlobalFoundries chce wzmocnić pozycję na rynku, zapowiada proces 20nm
AMD uzyska 325 mln dol. z utworzenia GlobalFoundries
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów