Rusza budowa nowego laboratorium badawczego na Politechnice Gdańskiej

| Gospodarka Artykuły

Jeszcze w lipcu na Politechnice Gdańskiej rozpocznie się budowa Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii LINTE^2. Obiekt ma stanąć do 2012 roku na działce należącej do Politechniki Gdańskiej, obok istniejącego budynku Wydziału Elektrotechniki i Automatyki. Koszt wzniesienia budynku wyniesie 9,8 mln złotych, a łączny koszt całego laboratorium wraz z wyposażeniem opiewa na 43,8 mln złotych.

Rusza budowa nowego laboratorium badawczego na Politechnice Gdańskiej

Stworzenie laboratorium zainicjowali pracownicy Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej z dr. hab. inż. Januszem Nieznańskim, prof. PG na czele.

– W nowym laboratorium będą prowadzone badania naukowe ukierunkowane na wdrożenia i patenty przemysłowe z zakresu nowoczesnej elektroenergetyki – mówi dr inż. Andrzej Augusiak, koordynator projektu LINTE^2. – Infrastruktura LINTE^2 będzie otwarta na badania realizowane wspólnie z partnerami z otoczenia gospodarczego oraz z innych jednostek naukowych. Spodziewamy się, że zapotrzebowanie na innowacje technologiczne w branży elektroenergetycznej będzie gwałtownie wzrastać w związku z obserwowanymi przemianami współczesnych systemów elektroenergetycznych. Chcemy, aby nasze laboratorium umiało w przyszłości zaspokoić te potrzeby.

Laboratorium ma więc stanowić wspólną przestrzeń badawczą dla szeroko rozumianej elektroenergetyki, w tym specjalistów w dziedzinie systemów elektroenergetycznych, automatyki elektroenergetycznej, energoelektroniki, automatyki napędu i innych obszarów elektrotechniki, a nawet przedstawicieli innych dyscyplin naukowych. W laboratorium spotkają się specjaliści z całej uczelni oraz innych ośrodków z regionu i kraju.

Na wyposażeniu LINTE^2 znajdą się m.in. generatory wiatrowe, ogniwa słoneczne, węzeł wytwórczy z generatorami synchronicznymi (dający możliwość emulacji pracy elektrowni konwencjonalnej lub jądrowej), mikroturbina gazowa, modele linii przesyłowych średniego i wysokiego napięcia, transformatory rozdzielcze i blokowe, układy FACTS, systemy magazynowania energii (akumulatory elektrochemiczne, superkondensatory, koła zamachowe), regulowane odbiorniki energii i wiele innych. W skrócie rzecz ujmując laboratorium umożliwi odwzorowywanie przyszłościowych systemów elektroenergetycznych w odpowiednio zmniejszonej skali.

Dwukondygnacyjne laboratorium dysponować będzie powierzchnią całkowitą ok. 2 tys. m kw. Jako dominujący element przestrzeni zaprojektowano wielką halę badawczą o wysokości ok. ośmiu metrów, w której planowane jest umieszczenie większości urządzeń badawczych.

W budynku zaprojektowano przeszklone pomieszczenia różnego rodzaju sterowni, w których programowana będzie praca laboratorium. Możliwe będzie również zdalne programowanie pracy laboratorium poprzez Internet. W LINTE^2 zmieści się także sala o charakterze seminaryjnym, ze stanowiskami komputerowymi i projektorami.

Kosztorys projektu zakłada łączne wydatki na kwotę 43,8 mln zł. z czego 85 proc. pochodzić ma z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostałe 15 proc. ze środków budżetu państwa przeznaczonych na naukę. Udział kosztów budowlanych w projekcie stanowi około jedną czwartą wszystkich kosztów. Istotną częścią całej inwestycji będzie wyposażenie budynku. Zakup aparatury badawczej pochłonie około 30 mln zł i zostanie zrealizowany w kolejnym etapie, którego zakończenie planowane jest w 2013 roku. Dofinansowanie projektu pochodzi z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.