Aparatura pomiarowa - coraz silniejsza konkurencja

Zaostrza się konkurencja w branży aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki. W konsekwencji giełdowym spółkom coraz trudniej wywalczyć duże kontrakty. Sytuacja na rynku aparatury pogorszyła się wraz z uszczupleniem przez wiele firm środków na planowane inwestycje i przyszły rok może być także trudny.

Posłuchaj
00:00

Skonsolidowane wyniki netto firm z branży AKPiA w I kw. 2011 r. (mln zł.) (źródło: GG Parkiet)

Dotkliwie odczuł to Apator, który był uznawany za faworyta w przetargu na dostawę inteligentnych liczników dla firmy Energa Operator. Okazało się, że do walki o kontrakt zgłosiło się aż 13 przedsiębiorstw, a oferta Apatora była najdroższa. Z kolei Aplisens przewiduje, że w najbliższych latach konkurencja może wzrosnąć szczególnie na rynkach państw UE, co jest związane m.in. ze stałą presją na obniżanie kosztów.

Jednak spółka widzi również na rynku większą otwartość na nowych dostawców, oferujących produkty wysokiej jakości. Zdaniem zarządu firmy stanowi to szansę na pozyskiwanie nowych odbiorców i tym samym na wzrost udziału w rynku. Kolejną szansę uniknięcia spadków tworzą usługi.

Przykładem może być Introl, będący producentem i dystrybutorem sprzętu i dodatkowo firmą usługową. Ta część działalności przynosi obecnie firmie zwyżki obrotów. Introl zdobył bowiem kilka ciekawych kontraktów w sektorze wodno-kanalizacyjnym i tzw. małej energetyki. Świadczy także usługi dla śląskich kopalń (m.in. JSW).

Powiązane treści
Aparatura pomiarowa - zmysły zawodowe inżyniera
Laboratoryjna aparatura pomiarowa to awangarda miernictwa i przepustka w nowoczesność w elektronice
Rozwój branży przenośnej aparatury pomiarowej
Transceiver sygnałów wektorowych - architektura sprzętowa
Laboratoryjna aparatura pomiarowa
VST - nowość na rynku pomiarów w radiokomunikacji
Systemy i urządzenia pomiarowe - raport techniczno-rynkowy
Laboratoryjna aparatura pomiarowa – oferta spółki Biall
Laboratoryjna aparatura pomiarowa - Polscy dostawcy
APARATURA POMIAROWA - zmysły inżyniera elektronika i najważniejsze narzędzie pracy
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PCB
EUROCIRCUITS wspiera MAD Formula Team - niezawodna elektronika w ekstremalnych warunkach Formula Student
Produkcja elektroniki
Rochester Electronics wesprze przedłużanie cyklu życia procesorów NXP
Mikrokontrolery i IoT
Advantech i Axelera AI rozszerzają partnerstwo w obszarze akceleratorów AI dla systemów embedded
Projektowanie i badania
Veeam finalizuje przejęcie Securiti AI
Komunikacja
VIOLA 200 – kompaktowe radio cyfrowe dla wymagających użytkowników
Zasilanie
Infineon przeszedł na zieloną energię elektryczną we wszystkich lokalizacjach na świecie
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Grudzień 2025
Magazyn
Listopad 2025
Informacje z firm
Grupa RENEX zaprasza na targi Evertiq EXPO Warszawa 2025

Bonding optyczny made in Poland

W świecie nowoczesnych wyświetlaczy detale mają znaczenie. Jeden milimetr kieszeni powietrznej potrafi zadecydować o tym, czy obraz na ekranie będzie zachwycał kontrastem i głębią, czy zniknie pod warstwą refleksów. Dlatego właśnie bonding optyczny – precyzyjne łączenie wyświetlacza z panelem dotykowym lub szybą ochronną – stał się symbolem jakości w projektowaniu interfejsów użytkownika. A w Polsce liderem tej technologii jest firma QWERTY Sp. z o.o., jedyny krajowy producent, który wykonuje bonding we własnej fabryce, bez podzlecania procesów za granicę.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów