Polska i Rumunia wspólnie zbudują tarczę. Bumar podpisał umowę z rumuńską firmą UTI

| Gospodarka Artykuły

W obecności ministrów spraw zagranicznych Polski i Rumunii w Targach Kielce podpisane zostało porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej pomiędzy Grupą Bumar a rumuńską firmą UTI. Rumunia, podobnie jak Polska stoi obecnie przed koniecznością kompleksowej modernizacji i wymiany swoich systemów obrony przeciwlotniczej.

Polska i Rumunia wspólnie zbudują tarczę. Bumar podpisał umowę z rumuńską firmą UTI

 

Propozycja polskiego przemysłu obronnego skupionego w Grupie Bumar, oferującego kompleksowy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej o nazwie Tarcza Polski, spotkała się z dużym zainteresowaniem strony rumuńskiej, która jest bardzo zainteresowana bliską współpraca w zakresie dostaw polskich systemów obrony przeciwlotniczej krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu.

Porozumienie podpisane przez prezesów spółek Grupy Bumar mających realizować projekt Tarczy Polski: Edwarda E. Nowaka, prezesa Bumar sp. z o.o., Ireneusza Żmidzińskiego z Bumar Elektronika (CNPEP Radwar, PIT SA, Dolam SA) oraz Waldemara Skoworna z Bumar Amunicja (Mesko SA, ZSP Pionki, Nitrochem SA, FPS Bolechowo SA) oraz przez prezesa rumuńskiej UTI Group Tiberiu URDARENAU i wiceprezesa UTI Group – Mihai Gradinaru, daje szansę przemysłom obronnym obu państw na zacieśnienie współpracy w obszarze zaawansowanych technologicznie systemów obronnych, będąc jednocześnie przykładem partnerstwa i współpracy zwiększającym potencjał obronny Unii Europejskiej i NATO.

Oprócz wspólnego rozwoju technologii i systemów w obszarach m.in. zaawansowanych technologicznie systemów dowodzenia, systemów bezpieczeństwa wewnętrznego czy współpracy w zakresie prac badawczo-rozwojowych w obszarze nowych technologii, zawarte porozumienie obejmuje także szereg działań poza militarnych oraz bliską współpracę na rynkach trzecich.

MP