Polska elektronika na widelcu inwestorów

| Gospodarka

Wartość zeszłorocznych inwestycji zagranicznych w Polsce przekroczyła 10 mld dolarów – podała w niedawnym komunikacie Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Do tego wyniku w znaczącym stopniu przyczyniły się zagraniczne firmy z sektora elektronicznego, które inwestują w naszym kraju głównie w produkcję urządzeń RTV i AGD. W branżach tych stajemy się wręcz jednym z liderów rynku europejskiego – za trzy lata 35 mln telewizorów oraz co trzecie europejskie urządzenie AGD wytwarzane będzie w Polsce. Choć omawiane inwestycje z pewnością mogą być powodem do zadowolenia, ich wpływ na rodzimą branżę elektroniczną jest proporcjonalnie mniejszy, gdyż ich bezpośrednią obsługą bardzo rzadko zajmują się polscy dystrybutorzy podzespołów i usługodawcy.

Polska elektronika na widelcu inwestorów

Największym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych cieszą się w Polsce sektory elektroniczny, motoryzacyjny oraz usługowy. Nasz kraj jest pozytywnie oceniany pod względem dostępności wykwalifikowanej kadry pracowniczej, a regionem najchętniej wybieranym przez inwestorów jest Dolny Śląsk. Rosnące zainteresowanie firm zagranicznych Polską dotyczy szczególnie branży elektronicznej, czego dowodem jest zwiększona aktywność dalekowschodnich producentów telewizorów LCD. Jednym z przykładów niedawnych inwestycji w tym sektorze jest budowa zakładu produkcyjnego firmy Funai Electric w Nowej Soli w Kostrzyńsko-Słubickiej SSE. Umowa w tej sprawie podpisana została pod koniec zeszłego roku i przewiduje ona budowę zakładu produkcyjnego, którego koszt wyniesie 17,4 mln euro, jak też zatrudnienie około tysiąca osób. Zakład powstaje w ekspresowym tempie – pierwsze telewizory mają zostać w nim wyprodukowane jeszcze tego lata, a docelowa produkcja wyniesie 200 tys. urządzeń miesięcznie.

Zakład produkcyjny Funai to nie jedyna inwestycja tego rodzaju w województwie lubuskim. W Gorzowie Wielkopolskim prace nad budową fabryki rozpocznie tajwańska firma TPV Technology – producent monitorów LCD. Jej oddział produkcyjny wybudowany zostanie do końca 2007 roku, natomiast w przyszłym roku rozpocznie się w nim produkcja. Fabryka, której koszt budowy oceniany jest na 400 mln zł, ma docelowo zatrudniać 1,5 tysiąca osób. TPV Technology zamierza także zainwestować w istniejącą fabrykę telewizorów w Żyrardowie. Inne przykłady aktywności zagranicznych producentów LCD to opisywane już w Elektroniku inwestycje firm Sharp Electronics w Łysomicach oraz LG.Philips w podwrocławskich Kobierzycach. Jesienią tego roku rusza także budowa zakładu firmy Toshiba w Kobierzycach, którego otwarcie planowane jest na sierpień 2007 roku. Japończycy zainwestują około 167 mln złotych, przy czym zakład powstanie niedaleko fabryk LG.Philips LCD i sześciu jego poddostawców.

Duża liczba inwestycji zagranicznych w branży z pewnością może cieszyć. Pomimo, że duża część z nich nie jest obsługiwana bezpośrednio przez polskich dostawców i usługodawców działających w branży, nowopowstające zakłady grupują wokół siebie inne firmy, w tym również poddostawców podzespołów i technologii. Powodami lokalizowania inwestycji zagranicznych w Polsce są z pewnością stosunkowo tania siła robocza, porównując choćby z krajami Europy Zachodniej. Jednocześnie, ponieważ nasz kraj znajduje się w Unii Europejskiej, producentom opłaca się montować urządzenia elektroniczne w Polsce, m.in. dlatego, że towary te mogą być wprowadzane na rynki wspólnotowe bez ponoszenia kosztów celnych. W Polsce zrealizowano dotychczas ponad 20 dużych projektów związanych z sektorem elektronicznym, przy czym sumaryczna wartość inwestycji wyniosła ponad 860 mln euro. Jednocześnie zatrudnienie w sektorze produkcji elektroniki zwiększyło się o około 3,5 tys. osób. Obecnie realizowanych jest 8 kolejnych projektów związanych z branżą.

Warto dodać, że według najnowszych zapowiedzi Ministerstwa Gospodarki w drugiej połowie roku rząd ma zatwierdzić nową strategię polityki przemysłowej. Ma ona zapewnić m.in. koordynowanie działań rządu tak, aby ułatwić firmom zagranicznym inwestycje w Polsce.

Zobacz również