wersja mobilna
Online: 604 Czwartek, 2017.11.23

Biznes

Polska elektronika na widelcu inwestorów

czwartek, 19 kwietnia 2007 15:32

Wartość zeszłorocznych inwestycji zagranicznych w Polsce przekroczyła 10 mld dolarów – podała w niedawnym komunikacie Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Do tego wyniku w znaczącym stopniu przyczyniły się zagraniczne firmy z sektora elektronicznego, które inwestują w naszym kraju głównie w produkcję urządzeń RTV i AGD. W branżach tych stajemy się wręcz jednym z liderów rynku europejskiego – za trzy lata 35 mln telewizorów oraz co trzecie europejskie urządzenie AGD wytwarzane będzie w Polsce. Choć omawiane inwestycje z pewnością mogą być powodem do zadowolenia, ich wpływ na rodzimą branżę elektroniczną jest proporcjonalnie mniejszy, gdyż ich bezpośrednią obsługą bardzo rzadko zajmują się polscy dystrybutorzy podzespołów i usługodawcy.

Największym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych cieszą się w Polsce sektory elektroniczny, motoryzacyjny oraz usługowy. Nasz kraj jest pozytywnie oceniany pod względem dostępności wykwalifikowanej kadry pracowniczej, a regionem najchętniej wybieranym przez inwestorów jest Dolny Śląsk. Rosnące zainteresowanie firm zagranicznych Polską dotyczy szczególnie branży elektronicznej, czego dowodem jest zwiększona aktywność dalekowschodnich producentów telewizorów LCD. Jednym z przykładów niedawnych inwestycji w tym sektorze jest budowa zakładu produkcyjnego firmy Funai Electric w Nowej Soli w Kostrzyńsko-Słubickiej SSE. Umowa w tej sprawie podpisana została pod koniec zeszłego roku i przewiduje ona budowę zakładu produkcyjnego, którego koszt wyniesie 17,4 mln euro, jak też zatrudnienie około tysiąca osób. Zakład powstaje w ekspresowym tempie – pierwsze telewizory mają zostać w nim wyprodukowane jeszcze tego lata, a docelowa produkcja wyniesie 200 tys. urządzeń miesięcznie.

Zakład produkcyjny Funai to nie jedyna inwestycja tego rodzaju w województwie lubuskim. W Gorzowie Wielkopolskim prace nad budową fabryki rozpocznie tajwańska firma TPV Technology – producent monitorów LCD. Jej oddział produkcyjny wybudowany zostanie do końca 2007 roku, natomiast w przyszłym roku rozpocznie się w nim produkcja. Fabryka, której koszt budowy oceniany jest na 400 mln zł, ma docelowo zatrudniać 1,5 tysiąca osób. TPV Technology zamierza także zainwestować w istniejącą fabrykę telewizorów w Żyrardowie. Inne przykłady aktywności zagranicznych producentów LCD to opisywane już w Elektroniku inwestycje firm Sharp Electronics w Łysomicach oraz LG.Philips w podwrocławskich Kobierzycach. Jesienią tego roku rusza także budowa zakładu firmy Toshiba w Kobierzycach, którego otwarcie planowane jest na sierpień 2007 roku. Japończycy zainwestują około 167 mln złotych, przy czym zakład powstanie niedaleko fabryk LG.Philips LCD i sześciu jego poddostawców.

Duża liczba inwestycji zagranicznych w branży z pewnością może cieszyć. Pomimo, że duża część z nich nie jest obsługiwana bezpośrednio przez polskich dostawców i usługodawców działających w branży, nowopowstające zakłady grupują wokół siebie inne firmy, w tym również poddostawców podzespołów i technologii. Powodami lokalizowania inwestycji zagranicznych w Polsce są z pewnością stosunkowo tania siła robocza, porównując choćby z krajami Europy Zachodniej. Jednocześnie, ponieważ nasz kraj znajduje się w Unii Europejskiej, producentom opłaca się montować urządzenia elektroniczne w Polsce, m.in. dlatego, że towary te mogą być wprowadzane na rynki wspólnotowe bez ponoszenia kosztów celnych. W Polsce zrealizowano dotychczas ponad 20 dużych projektów związanych z sektorem elektronicznym, przy czym sumaryczna wartość inwestycji wyniosła ponad 860 mln euro. Jednocześnie zatrudnienie w sektorze produkcji elektroniki zwiększyło się o około 3,5 tys. osób. Obecnie realizowanych jest 8 kolejnych projektów związanych z branżą.

Warto dodać, że według najnowszych zapowiedzi Ministerstwa Gospodarki w drugiej połowie roku rząd ma zatwierdzić nową strategię polityki przemysłowej. Ma ona zapewnić m.in. koordynowanie działań rządu tak, aby ułatwić firmom zagranicznym inwestycje w Polsce.

 

World News 24h

czwartek, 23 listopada 2017 07:54

LED epitaxial wafer and chip maker Epistar has extended production to wafers for processing VCSEL, with plans to expand production for the segment in 2018, according to industry sources. Epistar uses some 4-inch MOCVD sets to produce VCSEL wafers currently and will add 7-15 6-inch MOCVD sets to increase output in 2018, the sources said. A 6-inch MOCVD set can roll out 400-500 VCSEL wafers monthly and a wafer sells for over US$2,000, the sources noted. Apple has adopted 3D sensing facial recognition for iPhone X and Android smartphone vendors are expected to follow suit. Demand for VCSEL devices for 3D sensing is growing fast, with global market value estimated to increase at a compound annual growth rate of 17.3% during 2016-2022.

więcej na: www.digitimes.com