Oscar z dziedziny półprzewodników dla polskiej firmy
| Gospodarka ArtykułyPolska firma Ammono została laureatem prestiżowej nagrody Compound Semiconductor Industry Awards 2012 za najbardziej przełomowy produkt półprzewodnikowy ubiegłego roku. Nagroda ta jest postrzegana jako Oskar światowej branży półprzewodnikowej i przyznawana jest dorocznie za dokonania, które ją rewolucjonizują. Ammono jest producentem monokryształów azotku galu - półprzewodnika o parametrach znacznie lepszych niż krzem.
Produkty takie jak niebieskie i zielone lasery, diody LED, tranzystory wysokiej mocy, czy inwertery do samochodów hybrydowych, to tylko niektóre z szerokiej gamy urządzeń, które dzięki azotkowi galu uzyskują większą wydajność będąc zarazem energooszczędne.
Główni klienci to wiodące firmy elektroniczne z Japonii i Ameryki. Docenienie polskiej firmy technologicznej jest oznaką uznania światowego przemysłu elektronicznego, który potrzebuje nowych, ekonomicznych w użyciu materiałów półprzewodnikowych.
Nagroda została przyznana za rewolucyjne podłoże półprzewodnikowe umożliwiające produkcję LEDów o większej mocy a zarazem zużywających mniej energii. Takie rozwiązanie to krok milowy w kierunku wprowadzenia LEDów do oświetlenia ulicznego oraz do reflektorów wszystkich klas samochodów.
Prace nad tym produktem firma Ammono prowadziła w swoich laboratoriach w Nieporęcie koło Warszawy przez kilka lat, a wynik umożliwił pozostawienie w pokonanym polu konkurencji z najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów świata.
Ammono jest polską firmą wytwarzającą półprzewodniki założoną w 1999 roku. Na bazie własnej opatentowanej technologii firma rozwija produkcje i eksportuje podłoża z azotku galu (GaN).
Nagrody Compound Semiconductor Industry Awards przyznawanie są dorocznie za dokonania rewolucjonizujące branżę półprzewodnikową. Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród odbyła się 12 marca we Frankfurcie.
źródło: Ammono