Era europejskich układów w technologii 65nm rozpoczęta

Infineon (Monachium, Niemcy) zademonstrował pod koniec stycznia pierwsze próbki układów logicznych wyprodukowanych w technologii 65nm. Układy testowe, które powstały przy współpracy z firmami IBM, Chartered Semiconductors oraz Samsung, zawierają m.in. procesor bazujący na ARM9, układ DSP, układy RF oraz pamięci SRAM i ROM. Infineon zamierza rozpocząć produkcję seryjną układów w technologii 65nm w czwartym kwartale tego roku. Początkowo mają to być układy logiczne System-on-chip do zastosowań w urządzeniach przenośnych, w szczególności telefonach komórkowych.


Zgodnie ze strategią firmy, Infineon ma stopniowo rezygnować z wytwarzania układów scalonych we własnych wytwórniach półprzewodników. Cała produkcja układów 65nm ma odbywać się w Chartered Semiconductor (Singapur), w której docelowo ma być wytwarzana również większość przyszłych układów Infineona w najnowszych technologiach. Zmiana strategii i bliska współpraca z singapurskim partnerem ma pozwolić niemieckiemu producentowi na wytwarzanie układów najnowszych generacji przy jednoczesnym braku konieczności ponoszenia dużych inwestycji kapitałowych we własne linie produkcyjne.


Infineon współpracuje również obecnie z Nanya Technology (Taoyuan, Tajwan) w zakresie pamięci DRAM. Według przedstawicieli firm niedługo powinna nastąpić premiera układów testowych DRAM wykonanych w technologii 70nm.

Posłuchaj
00:00
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów