Acte Road Show 2007

| Gospodarka Artykuły

W pierwszych dniach października odbyły się trzy konferencje w ramach Road Show 2007, zorganizowanego przez polski oddział firmy Acte, które zostały poświęcone produktom firmy Wavecom. Spotkanie trwało cały dzień i podzielone było na część teoretyczną oraz praktyczną. W pierwszej części przedstawiano nowości Wavecoma i prezentowano urządzenia, które dopiero mają trafić na rynek. Dużą uwagę poświęcono procesorowi bezprzewodowemu, jakim jest WMP-100, który zdaniem organizatorów jest pierwszym tego typu układem na rynku. Zawiera on rdzeń ARM i różnego rodzaju interfejsy do komunikacji bezprzewodowej – w tym do sieci GSM.

Acte Road Show 2007

Omówiono także temat ochrony własności intelektualnej, certyfikacji gotowych urządzeń oraz technik programowania, takich jak Open AT i najnowszej wersji Oasis 2.0. Zaprezentowano również produkty innych marek sprzedawanych przez Acte, takich jak Radiocrafs, MaxStream, Nordic Semiconductor, Sierra Wireless, MultiTech Systems, EverMore, BlueGiga i CapX.

W części praktycznej pokazywano rzeczywistą aplikację procesora WMP-100, w postaci tzw. kółka demonstracyjnego. Umieszczone w nim czujniki i układy pozwalały na wykrywanie ruchu, robienie zdjęć, komunikację GSM i geolokalizację w systemie GPS. Zaprezentowano różnicę pomiędzy wykorzystaniem klasycznego systemu GPS i wspomaganego sygnałem pobieranym z sieci GSM – Aided GPS.

Przedstawiciele firmy zapewniali, że docelowi klienci Acte oraz Wavecom należą do rynku profesjonalnego, związanego m.in. z przemysłem motoryzacyjnym i pomiarami itp. Na pochwałę zasługuje wysoki poziom merytoryczny konferencji. Niemal cała, 50-osobowa publiczność, na którą składali się głównie inżynierowie elektronicy pozytywnie oceniała warszawski Road Show.

    Khaled Chtourou - Inżynier Aplikacyjny Wavecom dla rynku polskiego

  • Do jakich zastosowań polscy klienci najczęściej wykorzystują produkty firmy Wavecom?

W Polsce produkty Wavecom wykorzystywane są głównie w logistyce do kontroli floty pojazdów. Innym dosyć popularnym rozwiązaniem są systemy alarmowe oparte o komunikację bezprzewodową. Coraz częściej tworzone są także systemy zdalnego odczytu informacji pochodzących z mierników zużycia energii oraz wody. Ponieważ na rynku europejskim spektrum rozwiązań wykorzystujących moduły bezprzewodowe jest znacznie szersze, szacujemy, że także w Polsce pojawią się różne nowe aplikacje tego typu. Przykładem może być rozwój systemów E-Call.

  • Które z modułów bezprzewodowych firmy Wavecom cieszą się największą popularnością wśród polskich firm?

W tej chwili najbardziej popularne są układy z rodziny Quick Q24 jednak w nowych projektach nasi partnerzy coraz częściej wykorzystują Q2686 i Q2687, które są nowymi zintegrowanymi modułami komunikacyjnymi pozwalające na rozwój w kierunku technologii 3,5G. Obserwujemy także duże zainteresowanie klientów mikroprocesorem bezprzewodowym WMP-100, który został wprowadzony na światowy rynek w połowie 2007 roku. Liczymy na to, że w przyszłości jego zmodyfikowane wersje, dedykowane przede wszystkim do rynków z sektora bezpieczeństwa, pomiarów, motoryzacji i przemysłowych urządzeń przenośnych będą cieszyć się równie dużą popularnością.

Marcin Karbowniczek

Zobacz również