wersja mobilna
Online: 329 Poniedziałek, 2018.01.22

Biznes

Zawirowania na rynku pamięci Flash NOR

środa, 21 listopada 2007 11:50

Połączenie działów pamięci NOR firm Intel i STMicroelectronics zapowiada kolejne zawirowania na tym już niespokojnym rynku.

Niestabilność stała się widoczna, kiedy Intel i STMicroelectronics postanowiły sprzedać przynoszące straty działy pamięci. Ich nabywca, którym jest nieznana firma ze Szwajcarii zostanie największym na świecie dostawcą układów NOR oraz dużym dostawcą NAND Flash i PRAM (Phase Change RAM). Sprzedaż pozwoli firmom Intel i STMicroelectronics skoncentrować się na bardziej dochodowych rynkach, a nowa firma stanie się właścicielem czterech fabryk Intela i STMicroelectronics oraz części fabryki NAND należącej do ST w Wuxi w Chinach. Poza tym, będzie miała potencjał żeby konkurować z IM Flash Technologies LLC, czyli połączonymi siłami firm Intel i Micron Technology, które wspólnie produkują pamięci NAND.

Tymczasem inni ważni wytwórcy układów NOR, tacy jak Atmel i Spansion są zaangażowani w poważny i mozolny proces restrukturyzacji, co dodatkowo zwiększa niepewność na rynku. Również działania Samsung Electronics, który staje się bardziej zaangażowany w biznes pamięci NOR, mogą zaostrzyć sytuację rynkową. Zmiany te zapowiadają kłopotliwy okres w tym segmencie rynku, którego wartość w tym roku szacowana jest na 7,9 mld dol., o 700 mln dol. mniej niż w roku 2006.

Dojrzały rynek NOR

Rys. 1. Sprzedaż pamięci NAND i NOR w roku 2006 i prognoza na 2007-2009. Źródło: Web-Feet.

Pamięci NOR są używane w przemysłowych urządzeniach, komputerach PC i wielu innych produktach, ale największy rynek zbytu tworzą telefony komórkowe. Podczas rozkwitu rynku telefonii komórkowej w latach 90., pamięci NOR były strategicznym biznesem dla firm takich jak AMD, Intel, Fujitsu, Sharp i STMicro. Od czasu gdy rynek telefonów komórkowych dojrzał i pamięci te są już dostępne, wielu producentów zaczęło się z nich wycofywać. Przykładem są AMD i Fujitsu, którzy kilka lat temu zakończyli produkcję pamięci i utworzyli firmę Spansion, która teraz działa jako niezależne przedsiębiorstwo.

Szacunki firmy Web Feet wskazują, że rynek NOR powróci do poziomu 8,6 mld dol. w 2008 roku. W tym samym czasie wartość światowego rynku pamięci NAND szacowana jest na 15,1 mld dol. w 2007 roku i aż 19,3 mld dol. w roku 2008. Pamięci te są coraz częściej stosowane w telefonach komórkowych oraz w są podstawą większości odtwarzaczy MP3 i przenośnych dysków USB.

O ile wciąż istnieją także niewielcy producenci NOR, wygląda na to, że w przyszłości cały rynek będzie zdominowany przez trzy główne firmy: Samsunga, Spansion i nową fuzję Intela – STMicro.

Z uwagi na opisane zmiany producenci muszą też rozwinąć technologię, która mogłaby zastąpić NOR. Intel, Samsung i STMicroelectronics budują nowe fabryki wytwarzające pamięci następnej generacji zwane PRAM.

Pamięci te obejmą wkrótce dużą część rynku. Krąży pogłoska, że Nokia bada obecnie pamięci PRAM i zamierza je kupować od ST, Intela i Samsunga - wszystko zależy od tego, która z firm zaprezentuje próbki urządzeń.

Gdzie dwóch się bije...

Zwycięzcą na rynku NOR może okazać jednak koncern Samsung Electronics – aktualnie największy dostawca pamięci DRAM i NAND Flash. Dotychczas był on niszowym graczem na rynku NOR, ale nowe plany znaczącego zwiększenia produkcji zmieniają sytuację. Samsung postawił sobie na celu uzyskanie pierwszej pozycji na rynku NOR do 2009 lub 2010 roku. Gdyby ST i Intel nie łączyły swoich działów, zadanie to byłoby znacznie łatwiejsze. Teraz Samsung Electronics potrzebuje zwiększyć przychody o kolejny 1 mld dol., by osiągnąć ten cel.

Ogromne zasoby finansowe firmy pozwalają Samsungowi na stawienie czoła Spansion i nowej firmie Intel – STMicro. Spansion przynosi straty od drugiego kwartału 2004 roku, a Intel także tracił pieniądze w tym biznesie przez kilka lat. Spansion planuje przedsięwzięcia na dużą skalę, które pozwolą znacząco obniżyć koszty. Firma zamierza produkować pamięci NOR w technologii 65nm i 45nm.

Marcin Rybakowski

 

World News 24h

niedziela, 21 stycznia 2018 20:03

Schneider Electric SE said that hackers had exploited a flaw in its technology in a watershed incident discovered last month that halted operations at an undisclosed industrial facility. News of the breach surfaced on Dec. 14, when cyber security firms disclosed that hackers, likely working for a nation state, had invaded one of Schneider’s Triconex safety systems. Neither Schneider nor cyber experts have identified the target. Schneider initially told customers it believed the hack did not exploit a bug in the Triconex system. The system is used in nuclear facilities, oil and gas plants, mining, water treatment facilities and other plants to safely shut down industrial processes when hazardous conditions are detected. It is the first reported cyber attack on this type of system.

więcej na: www.reuters.com