Giełda wynalazków 2014, czyli współpraca nauki z przemysłem w praktyce

W dniach 11-12 lutego w Centrum Nauki Kopernik Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów już po raz 21. zorganizowało retrospektywną imprezę o nazwie "XXI Giełda Wynalazków nagrodzonych na światowych wystawach i targach innowacji w 2013 roku". Do udziału w tej cyklicznej imprezie zapraszani są głównie przedstawiciele świata nauki, a także firm prywatnych oraz przedstawiciele przemysłu, których innowacyjne rozwiązania otrzymały medale i inne wyróżnienia na światowych wystawach wynalazków.

Posłuchaj
00:00

Głównym celem wystawy jest  promocja osiągnięć i międzynarodowych sukcesów jednostek sfery nauki, innowacyjnych podmiotów gospodarczych oraz indywidualnych wynalazców poza środowiskiem naukowym, zwiększenie zainteresowania przedsiębiorców polskimi rozwiązaniami oraz produktami innowacyjnymi.

W praktyce przemysłu na giełdzie nie było widać. Całość ekspozycji zdominowały uczelnie i instytuty, które prezentowały swoje osiągnięcia nierzadko ze skrajnie różnych dziedzin techniki. Drugiego dnia, w którym wstęp był wolny dla wszystkich, odwiedzających było mało, a część wystawców ponad godzinę przed końcem imprezy poszła do domu. Organizatorzy nie zadbali ani o promocję giełdy w branży ani o nagłośnienie jej w mediach związanych z przemysłem, koncentrując się na własnym towarzystwie i zapraszając jedynie przedstawicieli władz państwowych. Po raz kolejny okazało się, że współpraca nauki z przemysłem to pusty slogan. A dla elektroników na przykład, na Giełdzie interesujący mógł okazać się projekt wysokosprawnego rezonansowego zasilacza impulsowego, opracowanego na AGH.

Powiązane treści
400 mln zł ekodotacji na współpracę biznesu i nauki z programu Gekon
Energy Micro i AGH rozpoczęły współpracę
Bumar rozpoczął współpracę z PW i WAT w zakresie R&D
Powstał portal kontaktujący naukowców z przemysłem
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Nowy raport Yole Group: Elektronika mocy na zakręcie – wzrost rynku mimo presji cenowej i zmian geopolitycznych
Aktualności
Większe możliwości personalizacji stanowisk dzięki konfiguratorowi mebli Reeco
PCB
Malejąca produkcja PCB i EMS w Europie zagraża bezpieczeństwu
Zasilanie
Microchip rozszerza ofertę rozwiązań kosmicznych o przetwornicę DC/DC SA15-28 i filtr EMI SF100-28
Komponenty
Farnell poszerza ofertę produktów o znaczeniu krytycznym
Projektowanie i badania
USA ograniczają sprzedaż oprogramowania EDA do Chin
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Maj 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów