Energy Micro i AGH rozpoczęły współpracę

27 listopada, w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy pomiędzy uczelnią, a firmą Energy Micro, norweskim producentem mikrokontrolerów i układów radiowych. Na mocy porozumienia, firma Energy Micro ma wspierać uczelnię dostarczając sprzęt, organizując wykłady i praktyki dla studentów oraz służyć pomocą przy organizacji kursów z zakresu projektowania układów scalonych i programowania mikrokontrolerów.

Posłuchaj
00:00

Nawiązywana współpraca ma duże znacznie dla obu stron. Dla uczelni istotna jest możliwość kooperacji z producentem bardzo nowoczesnych układów elektronicznych, postrzeganych jako najlepsze na świecie pod względem oszczędności energii. Dla Energy Micro jest to szansa na zdobycie utalentowanych i wysoko-wykwalifikowanych pracowników, którzy będą mogli znaleźć zatrudnienie w niedawno otwartym krakowskim biurze projektowym firmy.

Zlokalizowana w Krakowie placówka jest jedynym zagranicznym biurem Energy Micro, zajmującym się projektowaniem układów i tworzeniem sterowników. Obecnie pracuje w nim 6 osób, ale w najbliższych miesiącach przyjętych ma być kolejnych 8 konstruktorów do tworzenia cyfrowych układów scalonych. Docelowo w Krakowie ma pracować łącznie około 50 inżynierów.

Warto przy okazji wspomnieć o rewelacyjnych wynikach sprzedaży układów Energy Micro. Firma ta odnotowała w tym roku 6-krotny wzrost obrotów, w porównaniu do roku 2011 i to w praktycznie każdym z regionów, w których działają. Za największą część sprzedaży odpowiada Azja - a w niej przede wszystkim Chiny.

Marcin Karbowniczek

Na zdjęciu: Prorektor AGH, Mirosław Karbowniczek i dyrektor generalny Energy Micro, Geir Forre, podpisują list intencyjny.

Powiązane treści
Krakowska AGH nawiązała współpracę z Samsungiem
Elektronika i mikroelektronika to w tym roku nowe kierunki studiów na AGH
AGH projektuje układy scalone dla japońskiego potentata
Giełda wynalazków 2014, czyli współpraca nauki z przemysłem w praktyce
Silicon Labs przejęła Energy Micro
Glyn i Energy Micro podpisały umowę dystrybucyjną
Energy Micro rozpoczyna rekrutację pracowników w Krakowie
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Sprzęt dla półprzewodników bije rekordy – AI i nowe technologie napędzają globalny rynek do 138 mld USD!
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów