AGH projektuje układy scalone dla japońskiego potentata

| Gospodarka Artykuły

Naukowcy z AGH projektują układy do kamer promieniowania X firmy Rigaku Corporation - jednego z najważniejszych producentów aparatury do badania składu i struktury materiałów oraz kontroli jakości produktów w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, elektronicznym i motoryzacyjnym. AGH ma udział w produkcji najnowszej, dwuwymiarowej pikselowej kamery promieniowania X - HyPix-3000. Jej sercem jest 16 układów PXD18k, zaprojektowanych na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Każdy układ zawiera około 40 mln tranzystorów.

AGH projektuje układy scalone dla japońskiego potentata

- Od kilku lat współpracujemy z Rigaku projektując specjalizowane układy scalone w bardzo zaawansowanych technologiach, które są wykorzystywane w ultraszybkich kamerach promieniowania rentgenowskiego. Dzięki tym kamerom dokładność wykonywanych pomiarów jest dużo większa, a czas ich trwania jest krótszy - mówił prof. Paweł Gryboś z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.

Współpraca z japońskim potentatem zaczęła się w 2007 r. od zaprojektowania podzespołów do kamery D/teX ultra - jednowymiarowej kamery promieniowania X, zawierającej najszybszy wówczas na świecie moduł detekcyjny.

Dla specjalistów z AGH bardzo istotne jest to, że japońska firma wyraźnie zaznacza w informacji o swoim produkcie, kto zaprojektował układy scalone. Rezultatem współpracy z Rigaku Corporation są też trzy międzynarodowe wspólne zgłoszenia patentowe. Ponadto studenci i doktoranci z AGH regularnie wyjeżdżają na praktyki do centrów badawczo-rozwojowych japońskiej firmy. W związku z rozwojem projektów z obszaru mikroelektroniki na AGH uruchomiony został nowy kierunek studiów: mikroelektronika w technice i medycynie.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również