Trendy w elektronice, czyli na CES 2008

| Gospodarka Artykuły

Rozwój urządzeń przenośnych, multimedialnych i komunikacyjnych, które tworzą obszerną grupę produktów konsumenckich, stał się w ostatnich latach głównym motorem napędowym elektroniki. Obserwacja tego sektora rynku jest dobrym sposobem pozwalającym na prognozowanie trendów i zmian w branży. Doskonałą tego możliwość stwarzają targi Consumer Electronics Show, gdzie co roku prezentowane są produkty bazujące na innowacyjnych technologiach w elektronice konsumenckiej.

Trendy w elektronice, czyli na CES 2008

Odbywają się na początku stycznia w Las Vegas targi CES to impreza gromadząca kilka tysięcy wystawców z całego świata, na której prezentowane są nowoczesne urządzenia dedykowane na rynek konsumencki. Ponieważ obszar ten obejmuje zarówno nowości w zakresie miniaturyzacji urządzeń, rozwiązań komunikacyjnych czy technologii związanych z komunikacją z użytkownikiem, rozwój urządzeń tego typu traktować można jako wyznacznik trendów w całej branży elektroniki.

Miniaturyzacja

Wyścig producentów w zakresie miniaturyzacji urządzeń to jeden z istotniejszych czynników rozwojowych elektroniki konsumenckiej. Jego istnienie widoczne było również doskonale w przypadku nowości prezentowanych podczas CES.

Sandisk zademonstrował technologię kart MicroSD o pojemności aż 12GB, które przeznaczone są do przenośnych urządzeń multimedialnych (zdjęcie 1). Produkty nie są jeszcze dostępne komercyjnie, lecz można spodziewać się tego w najbliższych miesiącach. Firma zapowiedziała również rozwój odtwarzaczy audio-video typu Sansa View (zdjęcie 2), które od lutego oferowane mają być z pamięcią 32GB, dwukrotnie większą, niż w przypadku iPod Touch.

Innym przykładem miniaturowych produktów, które powinny zaistnieć również w urządzeniach profesjonalnych, są przedstawione przez Toshiba dyski twarde. Firma zaprezentowała dyski 1,8 cala o pojemnościach do 120GB, które oferowane są one w obudowach ze złączem USB (zdjęcie 3). Toshiba promowała również dyski 2,5 cala z USB o pojemnościach 160, 250 i 320GB.

Komunikacja

Technologie sieciowe stały się nieodłącznym elementem konsumenckich elektronicznych urządzeń. Podczas CES 2008 zademonstrowano ich użycie w systemach multimedialnych. Przykładem jest transmiter C-Wave firmy Pulse~Link pozwalający na bezprzewodową transmisję sygnału telewizyjnego HD z odtwarzacza typu Blu-Ray do telewizora. Z kolei LG zademonstrował panel telewizyjny z wbudowanym interfejsem 802.11n, który może z czasem stać się standardem w tego typu urządzeniach. Na stoisku Sharp promowana była technologia AquosNet, która wykorzystywana jest w wybranych telewizorach tej firmy i umożliwia wyświetlanie informacji takich jak prognoza pogody, dane z giełdy i inne pobierane z Internetu.

Interaktywność

Paul Ottelini przedstawił plany rozwojowe firmy Intel w zakresie układów do komputerów i elektroniki konsumenckiej

W zakresie zwiększanie intuicyjności obsługi urządzeń dużą innowacją jest platforma Surface Computing firmy Microsoft, której wykorzystanie omawiał podczas swojego wystąpienia Bill Gates. Stanowi ona interfejs (zdjęcie 4) pozwalający na zarządzanie treścią cyfrową i składa się z 30-calowego panelu wyświetlającego oraz zamontowanego pod nim zestawu kamer na podczerwień. Wykrywają one wielopunktowy dotyk, co pozwala na korzystanie z urządzenia przez kilka osób. Surface Computing działa pod kontrolą systemu Windows Vista i ma w przyszłości stać się, zgodnie z planami firmy, uzupełnieniem dla tradycyjnych komputerów panelowych.

Intel zapowiada...

Ciekawostką, którą przedstawił w swoim wystąpieniu na CES 2008 Paul Ottelini, prezes firmy Intel, była specyfikacja układu o prawdopodobnej nazwie Canmore, który dedykowany jest do multimedialnych urządzeń przenośnych. Układ ma pozwalać na przetwarzanie strumienia wideo HD 1080p, strumienia audio 7.1 oraz wspierać grafikę 3D. Produkt dostępny będzie w drugiej połowie tego roku.

Podczas targów Intel poinformował również o kilkunastu nowych produktach, w tym procesorach do laptopów opartych o technologię Centrino, które wytwarzane są w procesie technologicznym 45nm. Ottelini zwrócił również uwagę na rozwój Internetu w wersji 2.0, czyli personalizowanego przez użytkowników. Sieć w tej postaci odegra z pewnością istotną rolę również w przypadku urządzeń przenośnych i aplikacji konsumenckich. Stworzenie nowych generacji urządzeń wspierających tę technologię i umożliwiających łatwą interakcję z użytkownikiem, jest, zdaniem prezesa Intela, jednym z istotniejszych wyzwań dla firmy i innych producentów działających na omawianym rynku.

Zbigniew Piątek