Technologia Imagination i Nvidii zazębia się w obszarze klastrów CPU/GPU

| Gospodarka Artykuły

Imagination Technologies stawia na rozwój technologii łączącej wielordzeniowe procesory MIPS z całą plejadą procesorów graficznych PowerVR. Ma to umożliwić klientom zaopatrującym się u Imagination w bloki IP budowanie układów konkurencyjnych wobec wydajnych procesorów Nvidii projektowanych w architekturach CUDA, Kepler i Maxwell. Wraz z najnowszymi rdzeniami Imagination rozwija zaawansowaną technologię komunikacji między komponentami wewnątrz SoC, łączącą liczne rdzenie GPU z MIPS.

Technologia Imagination i Nvidii zazębia się w obszarze klastrów CPU/GPU

Nowy procesor aplikacyjny MIPS Warrior i6400 jest zaprojektowany jako pojedynczy rdzeń, może pracować w klastrach sześciu rdzeni, ale także klastrach nawet setek rdzeni. Układy graficzne PowerVR firmy, m.in. serie SGX, Rouge i nowsze są integrowane z takimi SOC jak A8 Apple’a, OMAP 3 i 4 TI czy Exynos Samsunga. Z kolei wprowadzony niedawno przez Nvidię SoC Kepler K1 składa się z 192 rdzeni graficznych i czterech Corteksów-A15 ARM.

Obie firmy integrują więc liczne rdzenie graficzne z procesorami aplikacyjnymi. Podstawowa różnica pomiędzy Imagination a Nvidią polega na tym, że brytyjska firma to dostawca bloków IP gotowy do współpracy z każdym, kto chce rozwijać np. klastry CPU/GPU. Nvidia z kolei dostarcza na rynek wysokiej klasy półprzewodniki, ale w postaci już wytworzonych produktów finalnych.

Przedstawiciele Imagination zapewniają, że chętnie nawiążą współpracę z Nvidią pomagając jej optymalizować produkty. Imagination zamierza skupić się na tworzeniu wielordzeniowych klastrów z GPU o dużej mocy obliczeniowej, zapewniając spójne współdziałanie rdzeni graficznych z CPU.

Zobacz również