Toshiba traci na Flash NAND

Japońska Toshiba poinformowała o gorszych wynikach finansowych w zakresie sprzedaży pamięci Flash NAND. Przychody firmy w tym segmencie rynku półprzewodników w 2007 roku spadły aż o 25%, co jest wynikiem silnej konkurencji wywołującej silny spadek cen chipów aż do 50% w skali roku. Aktualnie Toshiba jest drugim po Samsungu największym światowym producentem pamięci Flash, jednak w przyszłości sytuacja może się zmienić na niekorzyść, gdyż niskie ceny zredukowały do zera marżę ze sprzedaży tych podzespołów. Problemy firmy pogłębiają też straty na sprzedaży odtwarzaczy HD-DVD, które wyraźnie zaczynają przegrywać na rynku z konkurencyjną technologią Blue-ray firmy Sony. Do tej pory pamięci Flash były dla Toshiby źródłem blisko połowy dochodów, dlatego opisane zmiany na rynku silnie pogorszyły pozycję rynkową japońskiego koncernu.

Zła passa dotyczy również kilku innych producentów japońskich. W ostatnim kwartale 2007 roku 54-procentowy spadek dochodów zanotowała firma NEC Corporation, co jest skutkiem spadku zamówień na stacje bazowe telefonii komórkowej i telefony przenośne. Nie najlepiej wiedzie się też firmie Elpida Memory, która w 4. kwartale straciła 1/3 rocznych zysków.

Posłuchaj
00:00
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów