Vigo System zapowiada podwojenie sprzedaży w trzy lata
| Gospodarka ArtykułyKrajowy producent niechłodzonych detektorów promieniowania podczerwonego w II kwartale 2015 roku uruchomi nowe laboratorium, oparte na bardziej zaawansowanej technologii epitaksji struktur półprzewodnikowych MBE (Molecular Beam Epitaxy), dzięki czemu będzie mógł skokowo zwiększyć sprzedaż. Nowe laboratorium zwiększy potencjał produkcyjny spółki z kilku tysięcy detektorów rocznie do nawet kilkuset tysięcy. Sprzedaż detektorów z nowej linii produkcyjnej rozpocznie się w II połowie przyszłego roku.
Jak mówi Adam Piotrowski, prezes Vigo System, ambicją przedsiębiorstwa jest w ciągu trzech lat podwojenie przychodów (w 2014 r. wyniosły one 20,5 mln zł) przy utrzymaniu wysokiej marży netto. Główny udział w przychodach spółki w 2014 r. miała sprzedaż detektorów podczerwieni stosowanych w branży kolejowej, przemyśle oraz w branży obronnej.
Do konstrukcji detektorów (na zdjęciu) wykorzystywany jest tellurek kadmowo-rtęciowy (HgCdTe), unikalny materiał, którego przerwa energetyczna może być zmieniana w szerokich granicach przez zmianę składu. W materiale tym niezmienność stałej sieciowej ze zmianą składu potencjalnie umożliwia inżynierię przerwy energetycznej, pozwala na wytwarzanie heterostruktur półprzewodnikowych o praktycznie dowolnej strukturze przestrzennej. Od 2003 roku podstawą technologii detektorów podczerwieni produkowanych przez Vigo System jest heteroepitaksja tellurku kadmowo-rtęciowego na podłożu dwucalowym z arsenku galu GaAs metodą MOCVD.