Foxconn inwestuje w Indiach 5 mld dolarów w produkcję elektroniki

| Gospodarka Artykuły

Foxconn, największy na świecie kontraktowy producent elektroniki, rozpoczął proces rozwoju bazy produkcyjnej w Indiach, gdzie firma chce postawić 10 do 12 nowych obiektów przemysłowych, w tym fabryk elektroniki i centrów danych. Lider rynku EMS podpisał w sierpniu umowę na inwestycje w indyjskim stanie Maharashtra o wartości około 5 mld dolarów. Kwota ta będzie wydawana przez okres najbliższych 5 lat. Decyzję inwestycyjną ogłosili prezes Foxconna Terry Gou oraz Devendra Fadnavis - główny minister stanu Maharashtry, tuż po podpisaniu porozumienia w Mumbaju.

Foxconn inwestuje w Indiach 5 mld dolarów w produkcję elektroniki

Według Gou, Foxconn, który dostarcza wyroby elektroniczne m.in. dla Amazona, Xiaomi czy Apple’a, szuka lokalnych partnerów biznesowych do współpracy przy budowie zaplecza produkcyjnego w tym zachodnioindyjskim stanie.

Inwestycje w Indiach są dla Foxconna szansą, aby utrzymać niskie koszty wytwarzania. Na cenach produktów firmy zaczynają się ostatnio odbijać rosnące pensje pracowników chińskich fabryk. Od 2010 r. ich płace wzrosły, według informacji serwisu Evertiq, ponad dwukrotnie, co jest przyczyną szukania przez Foxconna okazji do inwestycji na różnych rynkach wschodzących, jak choćby Meksyk, Brazylia czy właśnie Indie. W Chinach firma ma około 25 zakładów wytwórczych. O zamiarze otwarcia w kilku indyjskich miastach zakładów produkcyjnych, jak też o gotowości do podjęcia współpracy z lokalnym biznesem, Gou mówił już wcześniej, zwracając jednocześnie uwagę, że obecne Indie to najszybciej rosnący rynek smartfonów na świecie. Minister Fadnavis zapowiedział z kolei, że docelowo Foxconn zatrudni w Indiach 50 tysięcy pracowników.

W okresach szczytów produkcyjnych Foxconn zatrudnia na świecie łącznie do 1,3 miliona osób, co czyni go jednym z największych pracodawców prywatnych w skali globalnej. W ostatnich latach firma poddawana jest surowej krytyce w związku z trudnymi warunkami pracy, szczególnie w chińskich zakładach wytwórczych, gdzie zatrudnienie w jednej fabryce potrafi sięgać kilkudziesięciu tysięcy osób. W Indiach Foxconn też miał już wcześniej problemy z pracownikami i nie tak dawno temu firma zmuszona była zamknąć fabrykę telefonów komórkowych na południu kraju.

Rynki wschodzące

Rozwój biznesu w Indiach nie oznacza jednak dla Foxconna ochłodzenia relacji z chińskimi firmami. Serwis DigiTimes zauważa, że Hon Hai Precision, bo taka jest oficjalna nazwa Foxconna, ma spore szanse zdobyć szereg kolejnych kontraktów na smartfony, kiedy dostawcy tacy jak Xiaomi czy Asustek Computer wkroczą na rynki Indii, Brazylii i innych krajów wschodzących. Rządy właśnie Indii oraz Brazylii zachęcają zagranicznych inwestorów do tworzenia w tych krajach linii produkcyjnych, nakładając duże cła na telefony czy inne urządzenia techniczne z importu.

Pod koniec ubiegłego roku w Brazylii Asustek wprowadził na rynek serię smartfonów ZenFone i wszystkie one były produkowane w lokalnej fabryce Foxconna, informował prezes Asusteka Jerry Shen. Tegoroczna sprzedaż smartfonów ZenFone 2 w Brazylii wypada lepiej niż oczekiwano i ma do końca roku wynieść do miliona sztuk. W Indiach sprzedaż ZenFone'ów przez Asusteka wynosi około 200 tysięcy sztuk miesięcznie, a produkowane są one zarówno w Indiach, jak i w Chinach.

Według Shena do większości z nich trafiają procesory aplikacyjne Qualcomma, ale jeszcze w tym roku firma ma zacząć korzystać z układów AP Mediateka. Najdroższe smartfony z tej rodziny mają wbudowane procesory Intela. W tym roku Asustek chce sprzedać w Indiach 3 mln smartfonów. Z bazą produkcyjną w wyżej wymienionych krajach Foxconn postrzegany jest przez dostawców smartfonów jako najważniejszy partner do współpracy przy ich wytwarzaniu w modelu ODM.

Według serwisu Manufacturing Market Insider w 2013 r. Foxconn osiągnął obroty 135 mld dolarów, a więc nieco więcej niż 50 największych firm z branży EMS, które łącznie w 2013 r. sprzedały towar za 265 mln dolarów. W szczególności w produkcji telefonów komórkowych Tajwańczyków wyprzedza tylko Samsung Electronics.

Marcin Tronowicz