Rok 2015 przełomowy dla branży druku 3D

W światowej branży druku 3D 2015 rok upłynął pod znakiem wielkich zmian zachodzących w dotychczasowym układzie sił. Dwie największe firmy - 3D Systems i Stratasys - przeżywały duże problemy finansowe. Okazało się, że druk 3D wcale nie jest tak prosty i łatwy, czego efektem była spadająca sprzedaż drukarek 3D. Z drugiej strony branżą druku 3D zaczęły interesować się duże korporacje. W 2014 r. ścieżki przetarły HP, Verbatim i Autodesk, a w roku 2015 dołączyły do nich Canon, Ricoh, Toshiba, Lenovo i giganci branży chemicznej - DuPont i BASF.

Posłuchaj
00:00

Microsoft założył 3MF Consortium, czyli zrzeszenie firm pracujących wspólnie nad nowym formatem pliku do druku 3D - 3MF, mającym być swoistym PDF-em dla drukarek 3D.

Każda z tych firm koncentruje się na urządzeniach do produkcji przemysłowej. Druk 3D ze sproszkowanych tworzyw sztucznych i metali oraz żywice światłoutwardzalne - to obszary, które cieszą się największym zainteresowaniem czołowych korporacji.

Liderem na krajowym rynku druku 3D jest olszyński Zortrax, ale dynamicznie rozwija się również wrocławski ZMorph, który z powodzeniem tworzy sieć sprzedaży w USA, oraz gliwicki 3DGence i krakowski 3DKreator. Z branżą pożegnał się krakowski Pirx, natomiast rzeszowski Jelwek, producent tanich drukarek 3D do samodzielnego montażu, porzucił tą działalność skupiając się wyłącznie na usługach druku 3D.

Zortrax - drukarka M200

Powiązane treści
Na Dolnym Śląsku powstanie fabryka o profilu produkcji w technologii 3D
Drukarki 3D stają się poważnym biznesem
RS wprowadził do oferty własną drukarkę 3D
Rynek druku 3D rośnie na świecie w tempie 46% rocznie, działają na nim firmy z Polski
Drukarki poznańskiego Omni3D dostępne w ofercie Amazona
Flextronics w Tczewie produkuje drukarki 3D
Zortrax dostarczy 5 tys. drukarek 3D Dellowi
Europa inwestuje miliardy dolarów w druk 3D
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów