Drukarki poznańskiego Omni3D dostępne w ofercie Amazona
| Gospodarka ArtykułyPoznański start-up podpisał z Amazonem umowę na dystrybucję trójwymiarowych drukarek w USA. Zdobył też 1,6 mln zł na rozwój biznesu. Amazon będzie kupował od Omni3d urządzenia i dystrybuował je na terenie Stanów Zjednoczonych. Pierwsze testowe zlecenie opiewa na kwotę 100 tys. dolarów. Aby sprostać coraz większemu zapotrzebowaniu na swoje urządzenia, Omni3D podpisał umowę z Krajowym Funduszem Kapitałowym. Jej wartość to 1,6 mln zł.
- Te pieniądze są nam potrzebne na zakup maszyn i budowę niezbędnych mocy produkcyjnych oraz na dalsze badania i rozwój, a w efekcie dalszą ekspansję - powiedział Konrad Sierzputowski, założyciel i prezes Omni3D, który tworzeniem start-upów, nowych firm technologicznych, zajmuje się od 12 lat. Zarówno Omni3D, jak i inni rodzimi producenci tych urządzeń, m.in. firmy Zortrax, którego na swojego dostawcę wybrał w tym roku Dell, oraz ZMorph, planują debiuty na giełdzie, aby pozyskać dalsze środki na inwestycje.
Jeszcze kilka lat temu drukarki 3D mogły wykonywać przedmioty praktycznie wyłącznie z plastiku. Dziś wykorzystywane są już materiały z domieszką drewna czy gumy. Pojawiły się nawet mieszanki mogące przewodzić prąd. Urządzenia te wdzierają się w najróżniejsze sfery naszego życia - z trójwymiarowych modeli korzystają już architekci czy chirurdzy. Eksperci podkreślają, że technologia druku 3D rozwija się w tak oszałamiającym tempie, iż ma realne szanse zrewolucjonizować świat.
źródło: Rzeczpospolita