Automaticon - zrobotyzowane stanowiska do montażu THT

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że na płytkach drukowanych urządzeń elektronicznych będą wyłącznie komponenty montowane powierzchniowo, czyli automatycznie. Lata płyną, a przez cały czas udział elementów przewlekanych (THT) jest spory i szans na pozbycie się takich części z płytek drukowanych nie widać. Złącza, elementy indukcyjne, moduły, kontakty, ekrany oraz elementy montażowe i podobne części są za duże lub za ciężkie, aby można je było montować w procesie SMT. Nawet gdyby montaż był możliwy, bo automaty dokonują dzisiaj cudów, to i tak z punktu widzenia trwałości montaż powierzchniowy jest za delikatny. Stąd każdy producent musi utrzymywać stanowiska pracy ręcznej.

Posłuchaj
00:00

Z uwagi na koszty i chęć zapewnienia wysokiej jakości, do montażu THT zaczyna się wykorzystywać roboty przemysłowe, które znakomicie sprawdzają się w tych żmudnych i wymagających dużej precyzji zadaniach. Na ich bazie buduje się stanowiska lutownicze zawierające robota, głowice lutującą, system transportu, sterownik i oprogramowanie które nadzoruje lutowanie.

Roboty mogą lutować także końcówki kabli i elementy elektrotechniczne. W urządzeniach tych połączenia wykonywane są w sposób identyczny jak w procesie lutowania ręcznego - punkt po punkcie - zaś specjalizowana lutownica jest zamocowana w numerycznie sterowanej głowicy wyposażonej również w automatyczny podajnik spoiwa lutowniczego. Program sterujący w najprostszej wersji zawiera współrzędne punktów lutowania, informacje o kierunku ustawienia grota lutownicy w stosunku do wyprowadzenia podzespołu oraz informacje o ilości lutowia wymaganej dla każdego punktu.

Na tegorocznym Automaticonie firma Renex prezentuje trzy takie stanowiska montażowe, które wyposażono w roboty o różnej wydajności i możliwościach. Zostały one zbudowane tak, aby mogły stanowić element linii produkcyjnej i mają mechanizm transportu płytek. Głowica lutująca z podajnikiem drutu zapewnia dużą wydajność montażu, a roboty Omrona i ABB doskonałą precyzję działania.

Stanowiska są konstrukcją własną i produkowaną samodzielnie przez firmę Renex. Rozszerzają one portfolio produktów marki Reeco i można zobaczyć je na żywo podczas pracy na Automaticonie. Przedstawiciele firmy przekonują, że koszt zakupu zwraca się po półtora roku.

Powiązane treści
Robotyzacja produkcji w przemyśle elektronicznym
Renex skompletował linię do montażu elektroniki w firmie JBG-2
Nowe możliwości konfiguracji stanowisk pracy Reeco
Nowa dystrybucja firmy Renex
Renex dostarcza meble antystatyczne do serwisu ELZABu
Reeco finalistą konkursu Dobry Wzór 2015
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Projektowanie i badania
DigiKey sponsoruje KiCad
Aktualności
Nowość na platformie Wamtechnik B2B – ogniwa litowe i baterie alkaliczne już dostępne!
Mikrokontrolery i IoT
MPLAB PICkit Basic – budżetowy debuger od Microchip z możliwościami klasy premium
Mikrokontrolery i IoT
Infineon i RT-Labs zintegrowali sześć kluczowych protokołów komunikacji przemysłowej z mikrokontrolerami XMC7000
Komunikacja
Leuze wprowadza nowe skanery laserowe LiDAR do precyzyjnego pomiaru konturów
Komunikacja
Lantronix i TD SYNNEX poszerzają współpracę – zaawansowane rozwiązania IIoT i infrastruktury sieciowej dostępne w całej Europie
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Targi krajowe
Warsaw Industry Week 2025 - 9. edycja
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów