Czy telefony będą ładowane w kilka sekund?

Zespół naukowców z UCF (University of Central Florida) opracował nowy proces tworzenia elastycznych superkondensatorów, które mogą przechowywać więcej energii i być naładowane ponad 30 tysięcy razy bez degradacji. Nowatorska metoda z uniwersyteckiego Centrum Nanotechnologii może zrewolucjonizować zasilanie zarówno telefonów komórkowych, jak i pojazdów elektrycznych.

Posłuchaj
00:00

Zespół badaczy kierowany przez Yeonwoonga "Erica" Junga opracował superkondensatory złożone z milionów przewodów o nanometrowej grubości pokrytych dwuwymiarowymi materiałami. Doskonale przewodzący rdzeń ułatwia odpowiedni transfer elektronów konieczny do szybkiego ładowania i rozładowywania. Równomierne powłoki z materiałów dwuwymiarowych pozwalają uzyskać wysokie gęstości energii i mocy.

Naukowcy badali możliwości wykorzystania nanomateriałów w celu poprawy właściwości superkondensatorów, które mogłyby zwiększyć lub nawet zastąpić baterie w urządzeniach elektronicznych. Normalnie bowiem, superkondensator, który przechowa tak dużo energii, jak akumulator litowo-jonowy musiałyby być znacznie większy. Zespół UCF opracował metodę syntezy chemicznej, która pozwala na bardzo dobrą integrację istniejących materiałów z materiałami dwuwymiarowymi.

- Gdyby zamienić standardowe baterie na te superkondensatory, można byłoby naładować telefon komórkowy w ciągu kilku sekund i nie ładować go ponownie przez ponad tydzień - powiedział współpracujący przy badaniach doktor Nitin Choudhary. - Dla małych urządzeń elektronicznych nasze materiały przewyższają wykorzystywane obecnie na świecie materiały konwencjonalne pod względem gęstości energii, gęstości mocy oraz trwałości cyklicznej - dodał Nitin Choudhary.

Stabilność cykliczna określa ile razy urządzenie może być ładowane i rozładowywane zanim właściwości baterii zaczną się pogarszać. Na przykład akumulator litowo-jonowy bez znaczącej degradacji można ładować mniej niż 1500 razy. Najnowsze prototypy superkondensatorów z materiałów dwuwymiarowych można ładować kilka tysięcy razy. Superkondensatory wykonane w procesie opracowanym w UCF nie ulegają degradacji nawet po 30 tys. cykli ładowania i rozładowania.

Yeonwoong "Eric" Jung współpracuje z Biurem Transferu Technologii UCF w celu opatentowania nowego procesu wytwarzania superkondensatorów, by mogły być stosowane w telefonach i innych urządzeniach elektronicznych, a także elektrycznych pojazdach. Ponieważ opracowane elementy są elastyczne, może to oznaczać znaczny postęp w zakresie elektroniki noszonej. Obecnie jednak nowe superkondensatory nie są gotowe do komercjalizacji.

źródło: University of Central Florida

Powiązane treści
Nanorurki i grafen posłużą do budowy superkondensatorów
Czy superkondensatory z grafenu wywołają prawdziwą ekspansję samochodów elektrycznych?
W ciągu pięciu lat wartość rynku superkondensatorów podwoi się
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
Fotonika dla AI: iPronics i Ansys łączą siły, by zwiększyć niezawodność infrastruktury centrów danych
Komponenty
Pierwiastki ziem rzadkich - o co tyle zamieszania?
Aktualności
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Aktualności
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji
Produkcja elektroniki
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Produkcja elektroniki
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów