Najpotężniejszy na świecie laser HAPLS - "Gwiazda Śmierci" - otrzyma elektronikę z Polski

W placówce badawczej w Dolní Břežany w okolicach Pragi powstaje najpotężniejszy na świecie laser o nazwie HAPSL - High Repetition-Rate Advanced Petawatt Laser System. Moc lasera budowanego dla Instytutu Fizyki Czeskiej Akademii Nauk przekroczy 10 petawatów, co odpowiada 10 biliardom stuwatowych żarówek. Elektronikę dla centrum naukowego ELI przygotowuje firma Creotech Instruments. Projekt badawczy, realizowany przy udziale naukowców z całego świata, nosi nazwę ELI-Beamlines.

Posłuchaj
00:00

Wartość wyprodukowanych i dostarczanych już przez firmę Creotech blisko 150 podzespołów zaawansowanej elektroniki, przekracza 250 tys. zł. Następne zlecenie, będące we wstępnej fazie realizacji, obejmuje 30 modułów pomiarowych o wartości również przeszło 250 tys. zł. Powstający laser ma ważyć 20 ton, a jego koszt sięgnie 48 mln dolarów.

Czesi nazywają urządzenie imieniem "Bijov" - po mitycznym czeskim siłaczu, a media światowe nadały mu miano "Gwiazdy Śmierci", nawiązując do filmowej serii "Gwiezdnych Wojen". Jak wyjaśniał dyrektor produkcji w firmie Creotech Instruments S.A. Tomasz Krzaczek - urządzenie nie będzie służyło do siania terroru w naszej galaktyce i niszczenia zbuntowanych planet, wręcz przeciwnie - przysłuży się ludzkości i rozwojowi nauki. Ma być laserowym odpowiednikiem Wielkiego Zderzacza Hadronów Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN.

źródło: naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie: Lawrence Livermore National Laboratory

Powiązane treści
Lasery w przemyśle elektronicznym
Creotech zbuduje kamery dla teleskopu monitorującego niebo
Creotech otrzyma dofinansowanie na rozbudowę centrum badawczo-rozwojowego na potrzeby projektów kosmicznych
Kolejny kontrakt kosmiczny firmy Creotech Instruments
Rozmowa z dr Grzegorzem Broną i dr Grzegorzem Kasprowiczem z firmy Creotech Instruments
ARP wesprze kapitałowo Creotech Instruments
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów