Polska notuje postęp w zakresie cyfryzacji

Firma Huawei zaprezentowała najnowszy ranking Global Connectivity Index 2017, który odzwierciedlać ma stopień cyfryzacji danego kraju i jego gospodarki. Polska znalazła się na 27 miejscu, czyli o jedną pozycję wyżej niż w roku ubiegłym. Wartość indeksu dla Polski wynosi obecnie 45. W roku 2016 indeks wynosił 43, a w 2015 - 41. W raporcie zwraca się uwagę na postępujący w Polsce rozwój mobilnej sieci szerokopasmowej, poprawę zasięgu internetu 4G, wzrost wydatków na usługi w chmurze oraz dobre przepisy dotyczące prywatności, podpisu i handlu elektronicznego, a także cyberprzestępczości.

Posłuchaj
00:00

Zdaniem Huawei, Polska jest na czołowej pozycji pod względem elektronicznej administracji w zakresie deklaracji podatkowych, szczególnie jeśli chodzi o elektroniczne rozliczanie podatku od transportu. Ponad połowa polskich przedsiębiorców składa też online deklaracje VAT. Twórcy raportu podkreślają również, że Polska dysponuje wykwalifikowaną siłą roboczą i silnym potencjałem rozwojowym, co znacząco wzmacnia konkurencyjność. Wśród dynamicznych branż wymienia się sektor usług biznesowych.

Global Connectivity Index wyróżnia trzy grupy krajów: Starters - indeks od 20 do 34, Adopters - wartość indeksu w granicach 35-55 oraz Frontrunners - indeks większy niż 55. Czołowe miejsca rankingu Huawei zajmują Stany Zjednoczone, Singapur i Szwecja.

źródło: ISBnews

Powiązane treści
Rozmowa z Witoldem Bereszczyńskim, dyrektorem zarządzającym w firmie Weidmüller
Polska daleko w rankingu cyfryzacji państw Unii Europejskiej
Środki z UE na badania naukowe, transport i cyfryzację
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Sprzęt dla półprzewodników bije rekordy – AI i nowe technologie napędzają globalny rynek do 138 mld USD!
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów