Wireless Day, czyli sieci LPWAN coraz bliżej

| Gospodarka Artykuły

JM elektronik zorganizował 25 kwietnia jednodniowe szkolenie pt. Wireless Day, poświęcone komunikacji bezprzewodowej, w której omawiano głównie produkty Microchipa i Gemalto. Spotkanie było też okazją do szerszej dyskusji na temat perspektyw rozwoju sieci bezprzewodowych LPWAN, a więc LoRa, Sigfox i NB-IoT.

Wireless Day, czyli sieci LPWAN coraz bliżej

Sieci LPWAN są zoptymalizowane pod kątem niskiego wydatku energetycznego i dużego zasięgu wymaganego w aplikacjach IoT i M2M, a nie szybkości komunikacji. Z uwagi na popularność IoT wszystkie te wymienione standardy konkurują obecnie o dominującą pozycję dla aplikacji energooszczędnych przesyłających niewielkie ilości danych na dużą odległość.

W Polsce nie mamy jeszcze komercyjnie dostępnej infrastruktury publicznej dla takich sieci, natomiast budowa sieci prywatnych wymaga zaangażowania sporego kapitału na początku stąd rynek jest w fazie wyczekiwania. Wydaje się że przełomem mogłoby stać się inwestycje operatorów telefonii komórkowej w NB-IoT, powołanie operatora krajowego dla sieci Sigfox lub powstanie komercyjnych stacji bazowych dla LoRa. Ten moment jeszcze nie nadszedł, ale z pewnością jesteśmy od niego bardzo blisko.

Na mapie zasięgu sieci Sigfox Polska na razie jest białą plamą

Zobacz również