Wireless Day, czyli sieci LPWAN coraz bliżej

JM elektronik zorganizował 25 kwietnia jednodniowe szkolenie pt. Wireless Day, poświęcone komunikacji bezprzewodowej, w której omawiano głównie produkty Microchipa i Gemalto. Spotkanie było też okazją do szerszej dyskusji na temat perspektyw rozwoju sieci bezprzewodowych LPWAN, a więc LoRa, Sigfox i NB-IoT.

Posłuchaj
00:00

Sieci LPWAN są zoptymalizowane pod kątem niskiego wydatku energetycznego i dużego zasięgu wymaganego w aplikacjach IoT i M2M, a nie szybkości komunikacji. Z uwagi na popularność IoT wszystkie te wymienione standardy konkurują obecnie o dominującą pozycję dla aplikacji energooszczędnych przesyłających niewielkie ilości danych na dużą odległość.

W Polsce nie mamy jeszcze komercyjnie dostępnej infrastruktury publicznej dla takich sieci, natomiast budowa sieci prywatnych wymaga zaangażowania sporego kapitału na początku stąd rynek jest w fazie wyczekiwania. Wydaje się że przełomem mogłoby stać się inwestycje operatorów telefonii komórkowej w NB-IoT, powołanie operatora krajowego dla sieci Sigfox lub powstanie komercyjnych stacji bazowych dla LoRa. Ten moment jeszcze nie nadszedł, ale z pewnością jesteśmy od niego bardzo blisko.

Na mapie zasięgu sieci Sigfox Polska na razie jest białą plamą
Powiązane treści
LoRa i Sigfox, czyli sieci LPWAN w natarciu
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów