Trzy firmy razem stają do przetargu na bezzałogowce

| Gospodarka Artykuły

Polska Grupa Zbrojeniowa, PIT-Radwar oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 powołały konsorcjum w celu wspólnego udziału w przetargu na dostawę systemów bezzałogowych statków powietrznych (UAV) klasy taktycznej krótkiego zasięgu "Orlik". Powołanie konsorcjum do udziału w programie "Orlik" to kolejny widoczny efekt konsolidacji przemysłu obronnego w ramach PGZ.

Trzy firmy razem stają do przetargu na bezzałogowce

Konsorcjum zaoferuje system UAV typu E-310 - na zdjęciu. Jego głównymi elementami są platforma o napędzie hybrydowym (silniki elektryczny i spalinowy) i naziemna stacja kontroli. Elementem integrującym te komponenty jest system łączności, który umożliwia sterowanie. E-310 może latać na wysokościach do 5 tys. m z prędkością 200 km/h i zasięgu 200 km.

Na pokładzie znajduje się głowica optoelektroniczna wyposażona w kamery dzienną i nocną, dalmierz laserowy i laserowy wskaźnik celu oraz radar SAR z GMTI przeznaczony do tworzenia i przesyłania obrazu sytuacji naziemnej w trudnych warunkach atmosferycznych i śledzenia celów ruchomych. Opcjonalnie bezzałogowiec może być wyposażony w system ELINT pozwalający na wykrywanie urządzeń emitujących energię elektromagnetyczną.