wersja mobilna
Online: 409 Sobota, 2018.03.24

Biznes

Wyniki INNOSBZ: 42 mln zł na drony i systemy bezzałogowe polskich producentów

środa, 09 listopada 2016 12:47

Bezzałogowy statek powietrzny, latająca platforma hybrydowa do zadań szybkiego reagowania czy głowica optoelektroniczna do wykrywania zagrożeń - to przykłady zwycięskich projektów w ramach pierwszego konkursu Innowacyjnych Systemów Bezzałogowych (INNOSBZ), organizowanego przez NCBR, rozstrzygniętego w październiku bieżącego roku. Innowacyjne produkty wytworzone przez polskie firmy mają być wykorzystywane między innymi przez policję, straż pożarną oraz służby zarządzania kryzysowego.

Do konkursu INNOSBZ mogli przystąpić przedsiębiorcy lub konsorcja składające się wyłącznie z przedsiębiorców. W pilotażowej edycji do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wpłynęło 17 wniosków, z czego finalnie 11 projektów zostało ocenionych pozytywnie.

Z puli środków na pierwszy konkurs 30,5 mln zostanie przeznaczonych na badania związane z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Część tej kwoty wesprze budowę bezzałogowych systemów powietrznych, lądowych oraz nawodnych. Ponadto 11,5 mln zł trafi do firm zajmujących się podsystemami, podzespołami i technologiami dla platform bezzałogowych, tj. do producentów sensorów, systemów łączności i sterowania czy przetwarzania obrazów.

Celem programu INNOSBZ jest wsparcie innowacyjnych rozwiązań w polskim przemyśle systemów bezzałogowych. O jego utworzenie wnioskowali przedstawiciele branży, wskazując, że głównym problemem sektora jest rozproszenie i brak współdziałania w rozwijaniu najważniejszych technologii niezbędnych dla budowy systemów bezzałogowych. Pozwolić ma on na integrację i wesprzeć tworzenie łańcuchów współpracy.

Wśród wyróżnionych projektów znalazły się m.in. BSP Flaris Male zaprojektowany przez Metal Master Sylwia Ładzińska z Jeleniej Góry, bezzałogowa platforma hybrydowa do zadań szybkiego reagowania wg projektu PIAP oraz obserwacyjna głowica optoelektroniczna do instalacji na platformach bezzałogowych, umożliwiająca autonomiczną detekcję i identyfikację obiektów i zagrożeń produkcji Przemysłowego Centrum Optyki (PCO), PGZ.

- Do tej pory systemy bezzałogowe były wykorzystywane głównie przez wojsko. Dzięki naszemu programowi upowszechni się ich szersze zastosowanie, m.in. do lokalizowania pożarów na terenach trudnodostępnych czy ułatwienia monitoringu miast - wyjaśniał prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBiR.

źródło: NCBiR

 


World News 24h

piątek, 23 marca 2018 20:02

Samsung Electronics Co Ltd shareholders approved a stock split making it easier for retail shareholders to hold shares in the tech giant, at an annual meeting also dogged by concerns about global trade tensions. The meeting showcased changes the South Korean firm has made in recent years to build investor goodwill, such as strengthening its dividend policy to share the fruits of a memory chip boom that underpinned record profits in 2017.

więcej na: uk.reuters.com