Przemysł i nauka będą wspólnie budować drony

| Gospodarka Artykuły

Rynek dronów rozwija się w najlepsze i według różnych szacunków jego wartość na świecie już za cztery lata znacznie przekroczy 100 mld dolarów. Ze sprzętu korzystają przede wszystkim firmy z branży budowlanej, geodezyjnej, rolniczej czy filmowej. W Polsce najlepsze perspektywy daje wojsko, które korzysta z latających bezzałogowców od 2006 roku.

Przemysł i nauka będą wspólnie budować drony

Plany modernizacji technicznej zakładają zakup w najbliższych latach bezzałogowców klasy mini pionowego startu i lądowania, bezzałogowców klas mikro i mini, BSP taktycznych krótkiego zasięgu, taktycznych średniego zasięgu oraz operacyjnych (kategoria MALE). Niektóre z aparatów latających mają być przystosowane do przenoszenia broni.

Wśród jednostek, których potencjał będzie wykorzystany przy produkcji dronów, będą m.in. PIT-Rawar, Polskie Zakłady Optyczne, instytuty naukowo-badawcze MON oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy, które będą stanowić Centrum Kompetencyjne Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych integrujące współpracę przemysłu i instytutów naukowych.

Drony wojskowe od kilku lat są licznie prezentowane na targach MSPO