Bardzo dobre perspektywy dla rynku dronów

| Gospodarka Artykuły

Sukcesywnie wprowadzane innowacje technologiczne systematycznie zwiększają obszar możliwych zastosowań bezzałogowych statków powietrznych. Potencjał globalnego rynku dronów oceniany jest obecnie na 127 mld dolarów, a Komisja Europejska przewiduje, że do roku 2050 w Europie powstanie 150 tys. miejsc pracy związanych z obsługą tych aparatów. Zdaniem analityków PwC największy potencjał skupia się w obszarze infrastruktury - inwestycje w bezzałogowe statki powietrzne na tym rynku mogą osiągnąć nawet 45,2 mld dolarów.

Bardzo dobre perspektywy dla rynku dronów

Przedsiębiorstwa z wymienionej branży wykorzystują drony do zdobywania informacji w celu planowania urbanistycznego, trójwymiarowego modelowania przestrzeni oraz śledzenia postępów prac budowlanych. Drony mogą również wpłynąć wyraźnie na rolnictwo. Szacuje się, że wydatki na technologie dronowe sięgną tu 32,4 mln dolarów. Drony rolnicze wykorzystuje się już nawet w Polsce. Służą one do opryskiwania pól oraz do monitorowania gruntów i upraw.

Jak wynika z analiz Instytutu Mikromakro polski rynek dronów rozwija się niezwykle dynamicznie. Wykorzystuje się je między innymi w transporcie, bezpieczeństwie wewnętrznym, górnictwie czy też w telekomunikacji. W 2015 r. jego wartość szacowano na 165 mln zł. Około 27 mln zł to szkolenia operatorskie i fotogrametryczne - obróbka foto-wideo, pomiary i modelowanie 3D na podstawie materiału rejestrowanego za pomocą dronów. W najbliższych latach wartość rynku dronów ma wzrosnąć o 150% w zastosowaniach cywilnych i nawet o kilkaset procent w wojskowych.

Airbus, Intel i technologia Intel RealSense - drony coraz bardziej inteligentne

Liczba biznesowych zastosowań bezzałogowych statków powietrznych stale rośnie. Standardem staje się możliwość rejestracji wideo w trybie 4K, a coraz więcej dronów pozwala na nagrywanie filmów w obszarze 360 stopni. Ponadto jednym z wyraźniejszych trendów jest dążenie do uczynienia dronów bardziej inteligentnymi i autonomicznymi. Przykładem może być system antykolizyjny oparty na technologii Intel RealSense, dzięki któremu dron omija przeszkody i jest w stanie samodzielnie wyznaczać alternatywny kurs. Intel i Airbus prowadzą właśnie testy monitoringu wizualnego poszycia samolotów, których pierwsze wyniki są obiecujące.

Film prezentujący testy drona AscTec Falcon 8 z technologią Intel RealSense:

źródło: Intel