Czy drony będą rejestrować wykroczenia drogowe?

W miarę popularyzacji drony stają się urządzeniami mającymi coraz więcej zastosowań. Jednym z ostatnio wprowadzanych jest monitorowanie przez policję ruchu drogowego. W Indiach drony patrolujące autostrady podczas weekendowych testów przyczyniły się do ukarania kilkudziesięciu kierowców za jazdę z nadmierną prędkością. W Kanadzie za pomocą dronów dokumentowano miejsca wypadków. W Polsce, w Katowicach, już w zeszłym roku policja drogowa testowała drony udostępnione przez Politechnikę Śląską. Policje coraz większej liczby państw wykorzystują drony.

Posłuchaj
00:00

Można zatem przypuszczać, że nie tak odległa jest przyszłość, w której drony w wielu przypadkach zastąpią bądź będą wspomagać nieoznakowane radiowozy dysponujące wideorejestratorami. W Katowicach zdalnie sterowane aparaty przemieszczały się nad przejściami dla pieszych oraz niebezpiecznymi skrzyżowaniami, nagrywając wykroczenia uczestników ruchu. Za ich pomocą można zarejestrować ignorowanie czerwonych świateł, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, czy też użytkowanie telefonów przez kierujących. Nagrania z dronów są podstawą do ukarania zatrzymanego kierowcy.

Ponieważ korzystanie z dronów nie generuje dużych kosztów, najprawdopodobniej będą one wykorzystywane przez policjantów coraz szerzej. Dzięki nim w miastach znacznie łatwiej i szybciej można identyfikować strefy z utrudnionym ruchem drogowym i interweniować na zatłoczonych ulicach, np. poprzez ręczne kierowanie ruchem.

Z kolei dokumentowanie miejsca wypadku przypomina dość powszechny widok drona filmującego plenerowe imprezy. Policja może tu, przy użyciu odpowiednich narzędzi programowych, stworzyć trójwymiarową mapę zdarzenia oraz zebrać niezbędne dane, które pozwolą określić jego przyczyny. Z lotu ptaka można też łatwiej zauważyć osoby potrzebujące pomocy. Użycie policyjnego drona w takim przypadku może w konsekwencji przyczynić się do szybszego przywrócenia normalnego ruchu na drodze.

źródło: WNP

Powiązane treści
Rząd otworzy przestrzeń powietrzną dla dronów
Przyszłość jest w dronach
Światowy rynek dronów czeka na regulacje prawne
Przemysł i nauka będą wspólnie budować drony
Wyniki INNOSBZ: 42 mln zł na drony i systemy bezzałogowe polskich producentów
Wspierana przez Foxconna Ceewa wprowadziła na rynek drona w wersji sportowej
Drony za 67 mln euro do kontroli granic morskich
Prezes Intela będzie przewodniczącym Rady Doradczej do spraw Dronów
Pierwsze światowe wyścigi minidronów w Dubaju - technologia umożliwiła powstanie nowej rozrywki
Drony będą rejestrowane
Kolej testuje drony do monitoringu tras
Polski system neutralizacji dronów
ISO publikuje standardy dotyczące dronów
W Wiedniu zademonstrowano taksówkę powietrzną bez pilota
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
Nowe standardy oświetlenia w Toruniu
Optoelektronika
VIGO Photonics i PCO zawarli strategiczne partnerstwo dla wzmocnienia potencjału polskiej obronności
Komunikacja
Znaczenie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów