wersja mobilna
Online: 327 Niedziela, 2018.06.24

Biznes

Czy drony będą rejestrować wykroczenia drogowe?

piątek, 18 sierpnia 2017 09:39

W miarę popularyzacji drony stają się urządzeniami mającymi coraz więcej zastosowań. Jednym z ostatnio wprowadzanych jest monitorowanie przez policję ruchu drogowego. W Indiach drony patrolujące autostrady podczas weekendowych testów przyczyniły się do ukarania kilkudziesięciu kierowców za jazdę z nadmierną prędkością. W Kanadzie za pomocą dronów dokumentowano miejsca wypadków. W Polsce, w Katowicach, już w zeszłym roku policja drogowa testowała drony udostępnione przez Politechnikę Śląską. Policje coraz większej liczby państw wykorzystują drony.

Można zatem przypuszczać, że nie tak odległa jest przyszłość, w której drony w wielu przypadkach zastąpią bądź będą wspomagać nieoznakowane radiowozy dysponujące wideorejestratorami. W Katowicach zdalnie sterowane aparaty przemieszczały się nad przejściami dla pieszych oraz niebezpiecznymi skrzyżowaniami, nagrywając wykroczenia uczestników ruchu. Za ich pomocą można zarejestrować ignorowanie czerwonych świateł, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, czy też użytkowanie telefonów przez kierujących. Nagrania z dronów są podstawą do ukarania zatrzymanego kierowcy.

Ponieważ korzystanie z dronów nie generuje dużych kosztów, najprawdopodobniej będą one wykorzystywane przez policjantów coraz szerzej. Dzięki nim w miastach znacznie łatwiej i szybciej można identyfikować strefy z utrudnionym ruchem drogowym i interweniować na zatłoczonych ulicach, np. poprzez ręczne kierowanie ruchem.

Z kolei dokumentowanie miejsca wypadku przypomina dość powszechny widok drona filmującego plenerowe imprezy. Policja może tu, przy użyciu odpowiednich narzędzi programowych, stworzyć trójwymiarową mapę zdarzenia oraz zebrać niezbędne dane, które pozwolą określić jego przyczyny. Z lotu ptaka można też łatwiej zauważyć osoby potrzebujące pomocy. Użycie policyjnego drona w takim przypadku może w konsekwencji przyczynić się do szybszego przywrócenia normalnego ruchu na drodze.

źródło: WNP

 

World News 24h

niedziela, 24 czerwca 2018 12:08

Pure-play foundry Taiwan Semiconductor Manufacturing Company has been enhancing its IC packaging capability by developing system-level packaging technology. TSMC has become a competitor to IC packaging specialists, such as ASE Industrial Holding, with its CoWoS and integrated fan-out wafer-level packaging. While continuing to enhance its backend CoWoS and InFO services, TSMC has developed its system-level packaging technology to step into the advanced SiP field. Called system-on-integrated-chips, TSMC's SiP technology will be competing with its counterparts rolled out by the world's major dedicated packaging companies like ASE and Amkor in the 5G era, according to market sources. SoIC was first introduced by TSMC at its technology symposium held recently in Silicon Valley.

więcej na: www.digitimes.com