ISO publikuje standardy dotyczące dronów

| Gospodarka Aktualności

International Standards Organization (ISO) opublikowała właśnie pierwsze światowe standardy dla branży dronów. Standardy te opracowano po kilku latach globalnej współpracy między instytucjami normalizacyjnymi z całego świata. Oczekuje się, że wywołają one gwałtowne przyspieszenie wzrostu w branży dronów. Nowe standardy będą odgrywać istotną rolę w kształtowaniu bezpiecznego i efektywnego wykorzystywania dronów w ramach zgodności z przepisami.

ISO publikuje standardy dotyczące dronów

Normy ISO Draft International Standards for Drone Operations formalnie zostały opublikowane w celu przeprowadzenia publicznych konsultacji z udziałem profesjonalistów wykorzystujących drony, pracowników akademickich, firm oraz ogółu społeczeństwa. Uwagi mogą być zgłaszane do 21 stycznia 2019 r. Ostateczne przyjęcie standardów dotyczących dronów, zarówno w USA, Wielkiej Brytanii, jak i na świecie, spodziewane jest w roku 2019.

Aktualny komunikat ISO jest pierwszym ważnym krokiem w standaryzacji globalnego przemysłu dronowego, obejmującego zastosowania w każdym środowisku - na lądzie, pod wodą, w powietrzu oraz w przestrzeni kosmicznej. Pierwsze standardy dotyczące dronów mają wszędzie na świecie szczególne znaczenie dla społeczeństwa i administracji państwowej, ponieważ odnoszą się m.in. do wymagań operacyjnych wobec najbardziej rozpowszechnionych dronów latających, w tym protokołów bezpieczeństwa i ogólnej "etykiety" w zakresie ich używania, co będzie kształtować przepisy i prawodawstwo w przyszłości.

źródło: Electronics Weekly

Zobacz również