USA skarży UE do Światowej Organizacji Handlu

Stany Zjednoczone wystąpiły do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie sporu z Unią Europejską dotyczącego ceł na produkty typu high-tech. USA powołują się na porozumienie w sprawie technologii informatycznej, mające ułatwić przepływ towarów tego typu pomiędzy państwami. Od 2005 r. Unia Europejska nałożyła cło m.in. na takie produkty jak nowoczesne ekrany komputerowe, wielozadaniowe drukarki czy telewizory z dostępem do Internetu, tłumacząc, iż są to obecnie przedmioty elektroniki konsumenckiej i nie podlegają ww. rozporządzeniom. Według wyliczeń strony amerykańskiej, światowy eksport technologii będących przedmiotem sporu jest warty ponad 70 mld dolarów a europejski import w tej dziedzinie jest warty 11 mld dolarów rocznie. Duża część amerykańskich produktów produkowana jest w azjatyckich fabrykach, dlatego takie kraje jak Chiny, Singapur czy Malezja także poprosiły o udział w rozmowach. USA zarzuca Unii Europejskiej, iż ta nakłada cła na towary wykorzystujące technologię niedostępne w chwili podpisania porozumienia. Tym samym hamuje rozwój technologiczny nakładając dodatkowe koszta na producentów wprowadzających innowacyjne rozwiązania.
Posłuchaj
00:00
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Projektowanie i badania
Dzień Otwarty WAT - 28 marca 2026 r.
Komponenty
Anglia Components rozszerza współpracę z Digi International i wchodzi na rynki nordyckie oraz bałtyckie
Komponenty
Polska wzmacnia sektor półprzewodników. Nowa współpraca z SEMI Europe
Produkcja elektroniki
Prezydent podpisał ustawę o KSC. Dyrektywa NIS2 wymusi zmiany w łańcuchach dostaw elektroniki
Komponenty
Kryzys na Bliskim Wschodzie zagraża produkcji układów scalonych. Widmo niedoborów helu i bromu
Komponenty
Wyścig o chipy dla AI. IBM i Lam Research inwestują w litografię sub-1-nm
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi krajowe
Targi Euro Target Show 2026
Magazyn
Marzec 2026
Magazyn
Luty 2026

Jak kompensować moc bierną w małej firmie, by płacić mniej za energię bierną?

Z reguły małej firmy nie stać na zakup automatycznego kompensatora mocy biernej. Niemniej, sytuacja nie jest bez wyjścia i w tym artykule na prostym przykładzie pokazane zostało podejście do rozwiązania problemu mocy biernej.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów